Wybierz samochód

Mercedes Vito

Ikona samochodu

Mercedes-Benz Vito to samochód osobowo-dostawczy produkowany przez niemiecką markę. Auto zadebiutowało w 1996 roku zastępując model MB 100 i miało oznaczenie wewnętrzne W638.

Tak naprawdę nazwa auta zależała od przeznaczenia, bowiem oficjalnie „Vito” (nazwa pochodzi od hiszpańskiego miasta w którym był produkowany - Vitoria) było nazwą da dostawczej wersji, a klasa V – dla osobowej. Pojazd został zbudowany na płycie podłogowej Volkswagen T4. Największym mankamentem Vito było bardzo kiepskie zabezpieczenie antykorozyjne. Niektórzy uważali, że auto korodowało już stojąc jeszcze na placu i czekając na nowego właściciela. Również odmiana dostawcza miała kilka różnych wersji i w zależności od nich, miała od 2,5 do 4,8 m3 przestrzeni ładunkowej oraz tonę ładowności. Osobowy van mógł z kolei pomieścić do 8 osób.

W roku debiutu auto otrzymało tytuł Van of the Year, natomiast już po 3 latach przeszło facelifting, choć zmiany były bardzo symboliczne.

Pod maską w dużej mierze pracowały diesle, a jedynymi benzyniakami były 2- oraz 2,8-litrowe silniki o mocy 120 i 174 KM. W przypadku tego drugiego, jednostka VR6 pochodziła od Volkswagena. Wśród motorów o zapłonie samoczynnym do wyboru były jednostki 2-, 2,2- oraz 2,3 litrowe. Dysponowały one mocą od 80 do 150 KM.

W 2003 roku na rynku pojawiła się II generacja Vito (W639). Choć sylwetka auta nie uległa większej zmianie, to stylistycznie auto nabrało nowoczesnego i dynamicznego wyglądu. Poprawiono nieco zabezpieczenie antykorozyjne, lecz wciąż auto miało poważny problem z „rudą”. Bardziej luksusowa odmiana osobowa nosiła tym razem nazwę Viano. Auto występowało w różnych wersjach nadwoziowych oraz miała różne rozstawy osi.

Dużą zmianą było zastąpienie napędu na przednie koła, napędem na tylną oś. Opcjonalnie pojawił się także napęd AWD. Poza wersją towarową i osobową, dostępny był także furgon towarowy oraz odmiana z wysokim dachem. 2 lata po rozpoczęciu produkcji, auto kolejny raz otrzymało tytuł Van of the Year.

W 2010 roku Vito przeszło facelifting obejmujący zmianę m.in. świateł, zderzaków oraz błotników. Oprócz tego wprowadzono do oferty silniki benzynowe, które wcześniej zostały wyparte przez diesle. Benzyniaki miały pojemność (aż) 3,2 lub 3,5 litra i moc od 190 do 258 KM. Silniki wysokoprężne z kolei miały pojemność 2,2 lub 3 litrów. W pierwszym przypadku generowały 95, 136 163 KM. W przypadku większego silnika, auto miało 224 KM. Wśród skrzyń przekładniowych do wyboru był 5-stopniowy automat lub 6-biegowy manual.

W 2014 roku zaprezentowano III generację Vito. Stylistycznie auto nawiązuje do osobowych i bardziej luksusowych modeli Mercedesa. W porównaniu o osobowej (i ekskluzywnej) klasy V, Vito ma nielakierowane zderzaki a wewnątrz otrzymał skromniejszą deskę rozdzielczą.

Auto może występować w 3 różnych wersjach Tourer, Furgon oraz Mixto, a każda z nich może mieć 3 różne rozstawy osi. Pod maską znalazły się wyłącznie silniki diesla o pojemności 1,6 oraz 2,1 litra. Dysponują one odpowiednio mocą 88 lub 114 KM oraz 136, 163 lub 190 KM. Co ciekawe, w zależności od wersji silnikowej, auto może mieć napęd na przednie, tylne lub wszystkie koła. Wśród skrzyń przekładniowych do wyboru jest 6-biegowa przekładnia manualna oraz 7-stopniowy automat. Ładowność auta wynosi nawet do 1,3 tony.

Mercedes Vito - generacje

Mercedes Vito - powiązane artykuły

Pokaż więcej