Prototypy samochodów dzielą się na dwie kategorie: te, które pokazywane są na salonach samochodowych jako zapowiedź przyszłych seryjnych modeli oraz te, które nigdy nie są pokazywane i przechowuje się je w tajnych magazynach.

Oczywiście te drugie są znacznie ciekawsze. I dla kierowców, i dla... konkurencji. W centrum badawczym Porsche w Weissach takich tajnych prototypów, pojazdów eksperymentalnych i badawczych jest mnóstwo.

Teraz Porsche zdecydowało się ujawnić niektóre z nich. Na specjalnej wystawie w Muzeum Porsche w Stuttgarcie prezentowanych jest 16 pojazdów zbudowanych w ciągu ostatnich 50 lat.

Wśród eksponatów są m.in.: prototyp Panamery oraz samo podwozie – bez karoserii – superauta Porsche 918 Spyder.

Na wystawie znalazł się też prototyp 4-drzwiowego Porsche 989 z lat 90., które miało być autem rodzinnym. Idea ta zrealizowana została wiele lat później w modelu Panamera.

Wystawa specjalnych modeli czynna będzie do 11 stycznia 2015 roku. Muzeum Porsche w Stuttgarcie (przy Porsche Platz) w nowym budynku istnieje od 2009 roku. Czynne jest od wtorku do niedzieli od 9 do 18. Bilet dla dorosłych kosztuje 8 euro, a dla dzieci – 4 euro.