Wybierz samochód

Peugeot 107

Ikona samochodu

Peugeot 107 to najmniejszy samochód w gamie modelowej Peugeota zaliczany do segmentu A. pojazd ten wyjechał na ulice w 2005 roku, a podczas prac siłę połączył koncern PSA z Toyotą. W wyniku tego, obok 107-ki, powstały także bliźniacze Citroen C1 oraz Toyota Aygo. Z uwagi na to, iż cała trójka produkowana była w czeskiej fabryce w Kolinie, auta te nazywano „trojaczkami z Kolina”.

Mimo niewielkich rozmiarów, Peugeot 107 mógł występować w wersji 3- lub 5-drzwiowej (choć w tym drugim przypadku, tylne drzwi sięgają do samych lamp). Przód wyróżnia się stosunkowo dużymi reflektorami oraz wybrzuszonym zderzakiem. Z kolei z tyłu w oczy rzuca się szklana klapa oraz poziome światła z okrągłymi „wypustkami”. Zaglądając do wnętrze nie mamy wątpliwości iż mamy do czynienia z najtańszym autem Peugeota – trudno tu oczekiwać luksusów. W podstawowej wersji nie zaznamy elektrycznych szyb, klimatyzacji, obudową lusterek w kolorze auta czy listwami ochronnymi; nawet za obrotomierz trzeba dopłacić.

107-ka jest autem 4-osobowym, chociaż na tylnej kanapie zmieszczą się co najwyżej dzieci. Skromny bagażnik ma zaledwie 131 litrów pojemności, jednak po złożeniu tylnej kanapy, liczba ta rośnie do imponujących 751. Pod maską znalazł się benzynowy, 3-cylindrowy silnik 68-konny 1.0, oraz 1,4-litrowy turbodiesel HDi o mocy 55 KM. Przy masie nieprzekraczającej 900 kg wystarczyło to do sprawnego przemieszczania się. Napęd odbywał się na przednią oś za pomocą 5-biegowej skrzyni manualnej lub półautomatycznej.

W 2008 roku przeprowadzono pierwszy lifting – zmianie uległ przede wszystkim pas przedni. Po 4 latach znów odświeżono małego „Francuza”. Tymn razem jednak pas przedni został bardziej zmodyfikowany i tym samym upodobniony do innych modeli z gamy Peugeota.

W 2014 roku zakończono produkcję Peugeota 107, bowiem Peugeot, jako jedyny, zdecydował się na zmianę nazwy (zgodnie z polityką nazewnictwa modeli) przy poważniejszej modernizacji auta – Citroen i Toyota zachowały swoje dotychczasowe nazwy. Następcą 107-ki była 108-ka. Rywalami Peugeota 107 był m.in. Renault Twingo, Volkswagen Lupo oraz Fiat Seicento.

Peugeot 107 - generacje

Peugeot 107 - powiązane artykuły