Wybierz samochód

Peugeot iON

Ikona samochodu

Peugeot iOn to pierwszy w pełni elektryczny samochód francuskiej marki. Auto zadebiutowało w 2010 roku i zostało zaprojektowane we współpracy koncernu PSA z Mitsubishi. Jego bliźniaczymi modelami są Citroën C-Zero oraz Mitsubishi i-MiEV.

Zaokrąglone nadwozie iOn-a jest w przedniej części mocno pochylone, przez co ma klinowaty kształt. Stylistyka auta nawiązuje do prototypu z lat 90. - jest specyficzna, a jej ocena jest kwestią gustu. Wspomniane wcześniej krągłości miały na celu wypracowanie jak najkorzystniejszego współczynnika oporu powietrza Cx, który wynosi 0,33. Wnętrze jest proste i minimalistyczne – dzięki temu nie znajdziemy tu żadnych zbędnych przycisków.

Jedynym wyróżniającym się elementem jest plastikowa ozdoba, otaczająca konsole środkową. Miejsca, zarówno w przedniej jak i tylnej części jest naprawdę sporo. iOn-em w komfortowych warunkach podróżować może 4 pasażerów – na więcej auto i tak nie jest przystosowane. Pojemność bagażnika natomiast wynosi zaledwie 166 litrów. Składając kanapę, uzyskuje się dodatkowe 694 litry. Mimo całkiem przyzwoitego wyposażenia podstawowego (zawierającego m.in. manualną klimatyzację, ABS ze wspomaganiem awaryjnego hamowania, alufelgi czy 6 poduszek powietrznych), cena auta na początku produkcji raczej odstraszała (ok. 140 tys. PLN).

Przejdźmy jednak do najistotniejszej rzeczy w tym aucie – napędu. Źródłem energii dla iOn-a są akumulatory litowo-jonowe, a silnik elektryczny generuje 66 KM,, które są kierowane na tylne koła za pośrednictwem dwustopniowgo reduktora o stałym przełożeniu.

Producent gwarantuje 150 km zasięgu na jednym ładowaniu, a to, w przypadku rozładowania baterii, trwa 6 godzin, chyba że skorzystamy ze stacji szybkiego ładowania – wtedy uzupełnienie energii na poziomie 80 % trwa zaledwie pół godziny.

Peugeot iOn - generacje

Peugeot iOn - powiązane artykuły