Liderem w projektowaniu nowoczesnych samochodów elektrycznych jest Japonia. W Kraju Kwitnącej Wiśni kilka pojazdów trafiło już do seryjnej produkcji. Europejskie firmy podejmują próby ich opracowania na własną rękę lub proszą o pomoc Japończyków.

Ofertę Peugeota, który od kilku lat współpracuje z Mitsubishi w najbliższym czasie uzupełni model iOn - bliźniak Mitsubishi iMiEV. Karoseria elektrycznego "lwa" ma 3,48 metra długości. Samochód jest więc krótszy od Kia Picanto. Niewielkie rozmiary nie przeszkodziły jednak w zaprojektowaniu wnętrza wystarczająco przestronnego dla czterech dorosłych pasażerów. Pomogła w tym zwarta budowa zespołu napędowego oraz 2,55-metrowy rozstaw osi, typowy dla samochodów kompaktowych.

Mimo nadwozia o wysokości 1,6 metra iOn pozostaje stabilny na zakrętach. To zasługa elektrycznego napędu, a dokładniej litowo-jonowych baterii, które umieszczono przy podłodze, zapewniając niskie położenie środka ciężkości. Niepodważalną zaletą modelu iOn jest też 9-metrowa średnica zawracania. Znacznie krótszy smart fortwo notuje wynik lepszy zaledwie o 25 centymetrów.

Elektryczny iOn przyśpiesza zaskakująco dobrze i w jednostajnym tempie rozpędza się do prędkości autostradowej. Płynnie, szybko i bez szarpania. To zasługa elektrycznego silnika, który rozwija 64 KM i 180 Nm. Szczególnie ważny jest drugi z parametrów. Maksimum momentu obrotowego pojawia się przy minimalnych obrotach, co zapewnia dobry start z miejsca i wysoką elastyczność. Właściwości jezdne, precyzja układu kierowniczego i skuteczność hamulców prezentują poziom typowy dla współczesnych miejskich samochodów. Nowości Peugeota można mieć za złe jedynie marną jakość materiałów wykończeniowych w kabinie, jak również ich mało wyszukane kształty. Po samochodzie niemalże przyszłości oczekiwaliśmy więcej...

Obecnie w Polsce brakuje infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych. Jednak nie z tego powodu szybko nie ujrzymy ich na naszych drogach. Podzespoły stosowane w elektrycznych autach są nowoczesne, a zarazem bardzo kosztowne. Bliźniak Peugeota iOn, czyli Mitsubishi iMiEV jest obecnie warty ponad 150 tysięcy złotych. Firma dokłada starań, by obniżyć koszt produkcji, co ma przełożyć się na cenę 62 tys. zł. w 2015 roku. Ponadto rządy wielu krajów Europy zachodniej ogłosiły, iż wesprą osoby planujące zakup elektrycznego pojazdu - dotacje sięgną nawet 25 tysięcy złotych, co sprawi, że bezgłośnie poruszające się samochody będą kosztowały poniżej 40 tysięcy złotych. Niestety w Polsce nikt nie myśli o podobnej inicjatywie.

Wspomniany brak infrastruktury nie jest głównym problemem, ponieważ zasięg Peugeota iOn wynosi 130 kilometrów. Z analiz wynika, że wielu kierowców pokonuje dziennie dystans nieprzekraczający 40 kilometrów, więc z powodzeniem będą mogli naładować akumulatory po powrocie do domu. Wystarczy do tego zwykłe gniazdko, sześć godzin oraz ilość prądu, za którą przyjdzie zapłacić nie więcej niż osiem złotych. Specjalne stacje ładowania pozwolą natomiast na 80% naładowanie baterii w zaledwie 30 minut. Warto także dodać, że prąd, zużywany na dystansie 100 kilometrów ma wartość ok. sześciu złotych.

Peugeot spodziewa się, że koszty eksploatacji - niższe nawet od jazdy autami zasilanymi gazem - wraz z rządowymi dotacjami i ulgami przyczynią się do sukcesu aut na prąd. Z prognoz wynika, że już za pięć lat produkcja elektrycznych samochodów będzie liczona w setkach tysięcy egzemplarzy.