• Każdy pojazd musi mieć czytelny numer VIN
  • W razie jego uszkodzenia można wnioskować o nadanie nowego numeru
  • Nowy numer otrzymamy w wydziale komunikacji

Czym jest numer VIN?

Numer identyfikacyjny pojazdu VIN to unikalny kod, który identyfikuje każdy pojazd. Odczytując ten numer, kierowca lub potencjalny kupujący może poznać historię samochodu. Numer VIN jest dziś standardem międzynarodowym, zdefiniowanym przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną w normach ISO 3779. Pierwszy raz użyto go w Stanach Zjednoczonych w 1954 roku. Jednakże, aż do 1981 roku nie istniał jeden, akceptowany na rynku standard.

Pierwsze trzy znaki VIN jednoznacznie identyfikują producenta pojazdu. Następne sześć znaków to VDS, które określają rodzaj auta. Dane te mówią m.in. o rodzaju nadwozia, przekładni oraz silniku. Trzeci element znaku VIN to VIS, który składa się z ośmiu znaków identyfikujących konkretny pojazd. Z tych danych można dowiedzieć się, jaki jest rocznik samochodu oraz numer identyfikacyjny pojazdu.

Foto: Kwangmoozaa / Shutterstock

Standardy numerów VIN

Numery VIN na całym globie są wyrażane za pomocą liter alfabetu łacińskiego i cyfr arabskich. Wielkość tych numerów jest ustandaryzowana - dla jednośladów wynosi 4 milimetry, natomiast dla samochodów 7 milimetrów. Numery VIN nie zawierają cyfr "0" i "1", a także liter "O", "Q" i "I", aby uniknąć pomyłek.

Odczytywanie numeru VIN

Samodzielne odczytanie numeru VIN może być trudne. Wskazane jest więc skorzystanie z dedykowanych stron internetowych, które specjalizują się w analizie takich danych. Dekoder VIN przetwarza zakodowane informacje, jednak wyniki mogą się różnić w zależności od baz danych używanych przez dany serwis. Te bazy danych wykraczają poza archiwa CEPIK, umożliwiając sprawdzenie historii pojazdu również poza granicami Polski. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie odczytać numer VIN, warto powierzyć to zadanie ekspertom lub odwiedzić autoryzowany serwis, aby uzyskać informacje na temat historii danego pojazdu.

Foto: Dominik Jedlinski / Shutterstock

Konsekwencje posiadania nieczytelnego numeru VIN

Brak posiadania czytelnego numeru VIN może powodować problemy. Pierwszy z nich może pojawić się już podczas okresowego przeglądu pojazdu. Diagnosta może nie chcieć dopuścić tego typu samochodu do poruszania się po drogach. Kolejna przykra sytuacja może mieć miejsce podczas kontroli policyjnej. Funkcjonariusze mogą pierwotnie podejrzewać, że samochód jest kradziony.

Nieczytelny VIN — co zrobić?

W przypadku problemów z nieczytelnym numerem VIN, by uniknąć problemów, należy podjąć konieczne działania. Najpierw należy udać się do rzeczoznawcy samochodowego. Wyda on opinię na temat pierwotnej cechy identyfikacyjnej auta, a także oceni, czy problemy z czytelnością numeru są spowodowane celowym działaniem, czy też nie. Za taką usługę trzeba zapłacić, a sam dokument można nawet uzyskać drogą online. W przestrzeni internetowej ogłasza się bowiem wiele firm, które oferują tego typu usługi.

Z otrzymanym zaświadczeniem trzeba udać się do wydziału komunikacji. Tam należy złożyć wniosek o nadanie nowego numeru. Tutaj także trzeba będzie uiścić odpowiednią opłatę. Ostatnim etapem jest wizyta w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Mechanicy naniosą nowy, skrócony numer na ramę samochodu. Kosz tego typu wizyty to ok. 100 złotych. Po zrealizowaniu naprawy, kierowca będzie musiał ponownie odwiedzić odpowiedni wydział komunikacji. Samochód musi mieć wymieniony dowód rejestracyjny, a opłata za jego wydanie sięga kilkudziesięciu złotych.

Warto podkreślić, że samodzielne dokonywanie napraw numeru VIN nie jest dobrym pomysłem. Jakiekolwiek ingerowanie w pole numeryczne auta w świetle prawa jest uznawane za nielegalne i grozi karą nawet do trzech lat pozbawienia wolności. Tego typu praktyki mogą zostać wychwycone nawet podczas rutynowej kontroli policji. Funkcjonariusze tego typu działania mogą uznać za nielegalne.

Numer VIN istotny przy kupnie auta

Przy zakupie auta zdecydowanie warto zainwestować w pełny raport VIN. Zawierają one wszelkiego rodzaju informacje dotyczące historii zdarzeń, w których uczestniczył pojazd. Zdarzenia te nie muszą oznaczać poważnych uszkodzeń; mogą to być drobne obcierki, lekkie wgniecenia czy uszkodzenia felg. Warto zwrócić uwagę na wycenę napraw zawartych w historii pojazdu, ponieważ wcześniejsze zakupienie pełnego raportu może pomóc w negocjacjach cenowych przy zakupie auta. Dzięki temu można uniknąć zakupu samochodu po poważnym wypadku, czy zalaniu. W raporcie znajdziemy także informacje takie jak choćby liczba poprzednich właścicieli. Sprawdzenie numeru VIN pozwala również na określenie rzeczywistego przebiegu samochodu.

Sprawdzanie historii pojazdu na stronach rządowych

Na stronie internetowej historiapojazdu.gov.pl można pobrać bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Podczas zakupu używanego samochodu istotne jest, aby upewnić się, że informacje przekazywane przez sprzedawcę są wiarygodne. Rządowy rejestr umożliwia również dostęp do części zagranicznych baz danych. W rejestrach CEP dostępne są następujące informacje:

  • aktualność przeglądu i polisy OC. Warto pamiętać, że pojazd bez ważnych badań nie może być legalnie użytkowany na drogach,
  • informacje o właścicielu oraz czy pojazd jest zarejestrowany na osobę prywatną lub firmę,
  • liczba poprzednich właścicieli pojazdu od momentu rejestracji w Polsce, włącznie z obecnym właścicielem,
  • daty przeprowadzonych przeglądów technicznych,
  • czy pojazd jest wyrejestrowany lub skradziony,
  • dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa,
  • odczyty licznika z przeglądów technicznych (dane dostępne od 2014 roku).

Aby skorzystać z danych zawartych w CEP, należy przygotować numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji, które znajdują się w dowodzie rejestracyjnym.