Wybierz samochód

Subaru BRZ

Ikona samochodu

Subaru BRZ to sportowe coupe produkowane przez japońską markę samochodową. Auto pojawiło się w 2012 roku jako owoc współpracy z Toyotą, która jest udziałowcem koncernu FHI, w skład którego wchodzi Subaru. Bliźniaczym modelem jest Toyota GT86.

Nazwa BRZ jest skrótem od 3 filarów, na których opierano się projektując to auto – Boxer engine (silnik przeciwsobny boxer), rear wheel drive (napęd na tylną oś) oraz Zenith (odzwierciedlenie pasji japońskiej marki do tworzenia aportowych samochodów). Stylistyka auta jest bardzo atrakcyjna, a nisko poprowadzona linia dachu, smukła sylwetka i liczne przetłoczenia i niewielki spojler z tyłu dodają BRZ-tce dynamiki i charakteru.

Wewnątrz nie ma dużo miejsca – kubełkowe fotele bardzo dobrze sprawdzają się w ostrzejszej jeździe, a dodatkowe 2 miejsca z tyłu mogą służyć do przewozu dzieci, lub w awaryjnych sytuacjach również dorosłych. Niestety jakość materiałów użytych do wykończenia nie jest najlepsza. Najważniejszy w tym aucie jest jednak silnik i układ przeniesienia napędu.

Pod maską drzemie 2-litrowa jednostka wolnossąca o mocy 200 KM, która pozwala na rozpędzenie 1,2-tonowego coupe do „setki” w 7,6 sekundy. Taki wynik jest uzyskiwany, gdy silnik współpracuje z 6-biegową skrzynią manualną, w przypadku automatycznej przekładnie, czas ten wydłuża się do 8,2 sekundy. Moc trafia na tylne koła, a w standardzie otrzymamy m.in. mechanizm różnicowy o zwiększonym tarciu typu Torsen.

W 2013 roku pojawiła się limitowana do 500 sztuk edycja BRZ tS. Modyfikacje ograniczyły się tylko do zmiany zderzaka, dołożenia większego spojlera oraz nakładek na progi, a także „wyostrzenia” zawieszenia.

Subaru BRZ - generacje

Ikona samochodu

Subaru BRZ (2012 - )

Subaru BRZ - powiązane artykuły