Wybierz samochód

Volkswagen Crafter

Volkswagen Crafter

Volkswagen Crafter to duży samochód użytkowy produkowany przez niemiecki koncern. Auto pojawiło się na rynku w 2006 roku jako następca modelu LT. Crafter powstał przy współpracy firmy z Wolfsburga z Daimler AG, czego wynikiem było powstanie rodziny dostawczaków VW oraz Mercedesa Sprintera 2. generacji.

Mimo sporych rozmiarów i roboczego przeznaczenia, nadwozie prezentowało się nowocześnie i atrakcyjnie. Mowa tu oczywiście o jego przedniej części, bowiem Crafter mógł występować w wielu konfiguracjach nadwoziowych. Najpopularniejszymi był furgon towarowy, osobowy bus oraz odmiana ze skrzynią ładunkową z pojedynczą lub podwójną kabiną. Dodatkowo można było wybierać spośród 3 rozstawów osi (dodatkowo z przedłużonym zwisem tylnym), 3 wysokości dachu, oraz wersje z pojedynczymi lub podwójnymi kołami na tylnej osi.

W zależności od konfiguracji, objętość ładowania wynosiła od 7,5 do nawet 17 m3, a ładowność od 800 kg do 2,5 tony. W 2011 roku auto przeszło faceliting, który objął zmianę m.in. grilla oraz wnętrza. Wtedy też zmodernizowano gamę jednostek napędowych i wprowadzono napęd 4Motion. Pod maską mogły pracować wyłącznie turbodiesle.

Początkowo była to 2,5-litrowa jednostka 5-cylindrowa TDI, generujący 88, 109, 136 lub 164 KM. Przy okazji liftingu zostały one zastąpione przez 4-cylindrowe silniki 2.0 TDI i BiTDI o mocy 85, 109, 136 lub 163 (BiTDI) KM. Moment obrotowy trafiał na tylną oś lub na 4 koła, za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni manualnej lub 6-stopniowego automatu.

W 2016 roku zaprezentowano II generację Craftera. Jego produkcja odbywa się w poznańskich zakładach Volkswagena. Stylistycznie auto zbliżyło się do mniejszego brata – Transportera. Charakterystyczne pionowe reflektory zostały zastąpione przez poziome zintegrowane z atrapą chłodnicy. W przeciwieństwie do poprzednika, auto nie powstało przy współpracy z Mercedesem, a z MAN-em. Jego bliźniaczym modelem jest MAN TGE.

Do napędu dostawczaka z Wolfsburga służy 2-litrowy turbodiesel TDI generujący 102, 122 140 lub 170 (BiTDI) KM. Moc trafia na przednią lub tylną oś, bądź na wszystkie koła (4Motion) za pomocą 6-biegowej skrzyni ręcznej lub 8-stopniowego automatu.

Rywalami Volkswagena Craftera są m.in. Iveco Daily, Ford Transit oraz Opel Movano.

Volkswagen Crafter - generacje

Volkswagen Crafter - powiązane artykuły

Pokaż więcej