• Dzieło sztuki na kołach nie będzie unikatem, lecz zostanie wyprodukowane w ściśle limitowanej serii
  • Finezyjne wzory na nadwoziu wymagające żmudnej pracy – tygodniowo powstają tylko dwa auta
  • Ekspresyjna kolorystyka rodem ze świata superbohaterów ma swoją kontynuację we wnętrzu
  • Amerykański artysta zasłynął wcześniej w świecie motoryzacji projektem BMW M3 GT2 Art Car
  • Jeden samochód trafi na aukcję, z której dochód przeznaczony jest na szczytny cel
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Pamiętacie wystawę BMW Art Car? Najszybsze dzieła sztuki zawitały do Warszawy dwukrotnie, ostatnio w czerwcu 2021 r. Teraz całkiem nowy model BMW M850i xDrive Gran Coupé zaprojektowany przez Jeffa Koonsa zostanie wyprodukowany w krótkiej serii i będzie można go kupić! Trzeba się spieszyć, bo kto pierwszy, ten lepszy. Cena? Podawana na żądanie, nie śmiemy nawet typować, ile to będzie. Dość powiedzieć, że w 2019 r. rzeźba Rabbit Koonsa osiągnęła cenę 91,1 mln dolarów i była najdrożej sprzedanym na aukcji dziełem sztuki stworzonym przez żyjącego artystę.

BMW serii 8 – auto marzeń twórcy "The 8 x Jeff Koons"

Sam Jeff Koons mówi, że BMW serii 8 jest jego wymarzonym samochodem. BMW M850i xDrive Gran Coupé w wydaniu "The 8 x Jeff Koons" zostało finezyjnie ozdobione pop-artowymi wzorami w 11 wyrazistych kolorach. Mocnym liniom namalowanym na nadwoziu, układającym się tak, żeby stworzyć wrażenie ruchu, towarzyszą chmurki dymu i ekspresyjne napisy "POP!". Czerwone i niebieskie barwy wnętrza wyglądają jak ściągnięte z kostiumu Supermana.

Szczęśliwy nabywca jako dodatek do auta dostanie certyfikat sygnowany przez Jeffa Koonsa, z podpisem szefa BMW Olivera Zipse i numerem VIN samochodu. Artysta zaprojektował również obwolutę instrukcji obsługi i złożył dodatkowy podpis w charakterystycznym niebieskim kolorze z logotypu BMW na panelu uchwytów na napoje.

BMW serii 8 Gran Coupé nie jest jedynym monachijskim modelem zaprojektowanym przez Jeffa Koonsa. W ramach BMW Art Cars w 2010 r. powstało M3 GT2, które wystartowało w 24-godzinnym wyścigu Le Mans i stanęło w paryskim Centre Pompidou. W tym samym roku Bono z U2 w artykule dla "New York Timesa" napisał, że to właśnie Jeff Koons powinien uczestniczyć w projektowaniu samochodów przyszłości. BMW wzięło to sobie ten apel do serca i tak powstało niezwykłe M850i xDrive Gran Coupé w limitowanej liczbie egzemplarzy.

BMW "The 8 x Jeff Koons" na początek zostanie wystawione w Rockefeller Plaza na Manhattanie, potem jedno auto trafi na aukcję w Christie’s w Nowym Jorku 4 kwietnia, z której cały dochód zasili wspierane przez Koonsa Międzynarodowe Centrum ds. Zaginionych i Wykorzystywanych Dzieci (ICMEC).

Mobilna rzeźba BMW "The 8 x Jeff Koons" prezentowana jest po raz pierwszy szerokiej publiczności podczas targów sztuki Frieze Los Angeles (17-20 lutego). Monachijski koncern jest wieloletnim partnerem tej cyklicznej imprezy, a Jeffa Koonsa reprezentuje znajdująca się w pobliżu, przy Melrose Avenue Pace Gallery.