W formule Projektuj i buduj powstaje fragment drogi ekspresowej S3 na Pomorzu Zachodnim. Budowa trasy podzielona została na dwa odcinki, tj. Świnoujście — Dargobądz o długości 17 km oraz Dargobądz — Troszyn o długości 16 km. Na tym pierwszym powstaną m.in. cztery węzły drogowe (Świnoujście, Świnoujście LNG, Świnoujście Łunowo i Międzyzdroje) oraz 10 wiaduktów i dwie estakady, na drugim węzły Dargobądz, Wolin Zachód i Wolin Wschód, a także siedem wiaduktów, dwa mosty i estakada.

Mapa S3 Świnoujście — Troszyn Foto: GDDKiA
Mapa S3 Świnoujście — Troszyn

Teraz w związku z pracami prowadzonymi na budowanym fragmencie drogowcy wprowadzają nową organizację ruchu. Już wjeżdżając na powstający fragment S3 od strony Troszyna kierowców czeka tymczasowa organizacja ruchu.

"W tym miejscu należy zjechać z DK3, by ominąć budowany wiadukt w rejonie m. Troszyn. Dalej kierowcy miną powstające przejścia dla zwierząt nad S3 i linią kolejową. W rejonie skrętu do m. Wiejkowo od 24 lipca ruch został skierowany na południową jezdnię nowej S3. Umożliwi to wykonanie kolejnych prac — budowę w miejscu dotychczasowej jezdni DK3 północnej jezdni drogi S3. W miejscowości Recław kierowcy wrócą na dotychczasową DK3" — informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Nowa organizacja ruchu umożliwi wyjazd z Wolina w stronę Szczecina przez Recław.

Powstający węzeł Wolin Zachód Foto: GDDKiA
Powstający węzeł Wolin Zachód

GDDKiA ostrzega, że na odcinku przebiegającym przez Woliński Park Narodowy w miejscach, gdzie prowadzone są prace, występuje duże natężenie ruchu pojazdów budowlanych, a ponadto znajduje się tutaj wiele zjazdów na plac budowy. Obecnie w rejonie Międzyzdrojów ruch poprowadzony jest przez tymczasowe rondo, co w weekendy spowalnia przejazd tym odcinkiem.

Jeszcze w wakacje 2023 drogowcy zamierzają wprowadzić kolejne zmiany organizacji ruchu. W związku z obecnymi i tymi planowanymi GDDKiA apeluje, aby jadąc nad morze zarezerwować więcej czasu na przejazd. Cała inwestycja powinna zakończyć się w 2024 r.