Kontrakt sprzedaży fabryki Pajero, mieszczącej się w centralnej Japonii, opiewa na 4 mld jenów, tj. ok. 34 mln dolarów (ok. 142 mln zł). Własność obiektów, dotąd należących do Pajero Manufacturing, (spółki zależnej Mitsubishi Motors), ma przejąć Daio Paper. Firma ta jest jednym z największych japońskich producentów husteczek higienicznych i papieru toaletowego z udziałem w rynku na poziomie 30 proc. Tylko w ubiegłym roku wyprodukowała ich ok. 40 tys. ton. Transakcja ma zostać oficjalnie ogłoszona jeszcze w tym tygodniu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Zakład Pajero, znajdujący się w prefekturze Gifu, był jedną z trzech fabryk Mitsubishi w Japonii. W szczytowym momencie wytwarzał 170 tys. pojazdów rocznie, jednak w 2019 r. produkcja spadła do zaledwie 63 tys. O sprzedaż zamykanej fabryki innemu podmiotowi w celu zachowania miejsc pracy zabiegały lokalne władze. Z ok. tysiąca pracowników 30 proc. znaleźć ma zatrudnienie w innych placówkach Mitsubishi Motors, kolejne 30 proc. podjęło już pracę w innych firmach w okolicy, a nieco ponad 250 osób przyjęło oferty wcześniejszej emerytury.

Daio Paper ma zamiar wykorzystać przejęte zakłady do produkcji higienicznych wyrobów papierniczych, takich jak chusteczki higieniczne i papier toaletowy. Atutem tego miejsca jest lokalizacja w centralnej Japonii, co ułatwi firmie logistykę. Ponadto zakład znajduje się w pobliżu młyna, który Daio Paper wybudowało w ubiegłym roku.