W poniedziałek 8 lipca br. inspektorzy ITD z Wrocławia wyjechali na dolnośląskie drogi zaskakującym jak na tę służbę pojazdem jednośladowym. Funkcjonariusze wykorzystali go do zakrojonej na szeroką skalę akcji ważenia aut dostawczych i ciężarowych. Celem było wyeliminowanie z ruchu przeładowanych pojazdów. Efekty poniedziałkowej akcji mówią same za siebie.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Inspektorzy ITD wsiedli na motocykl i zaskoczyli kierowców

O jakim pojeździe mowa? Oczywiście o motocyklu. Dla niejednego kierowcy był to zaskakujący widok, bo naturalnym habitatem "krokodyli" jest przecież zielono-biały furgon pełniący funkcję mobilnego biura. Tym razem było trochę inaczej, bo Renault Master w barwach ITD stało zaparkowane w zatoczce, a jeden z funkcjonariuszy krążył po okolicy na motocyklu Kawasaki i typował do kontroli pojazdy sprawiające wrażenie przeładowanych.

Motocykl w barwach ITD Foto: WITD Wrocław
Motocykl w barwach ITD

Kierowcy takich pojazdów byli kierowani na ul. Karkonoską we Wrocławiu, gdzie znajdowała się waga. W wyniku działań inspektorów zatrzymano m.in. mocno przeładowany zestaw pojazdów ciężarowych, którego rzeczywista masa całkowita wynosiła aż 47,5 t – dokładnie o 7,5 t za dużo. W naczepie znajdował się ładunek w postaci nadkładu ziemi z pobliskiego placu budowy. Funkcjonariusze ITD wyeliminowali z ruchu także szereg przeładowanych samochodów dostawczych.

Miejsce pomiaru wagi pojazdów ciężarowych Foto: WITD Wrocław
Miejsce pomiaru wagi pojazdów ciężarowych

W pewnym momencie inspektorzy ITD musieli wezwać policję

Nie wszystkie przeprowadzone w poniedziałek kontrole techniczne były standardowe. W trakcie jednej z nich okazało się, że sprawdzany dostawczak miał przerobioną tablicę rejestracyjną. Na miejsce od razu wezwano policjantów, którym przekazano kierowcę pojazdu z fałszywą "blachą". Od 1 października 2023 r. kradzież lub przełożenie tablic z innego pojazdu traktowana jest jako poważne przestępstwo.

Falsyfikat tablicy rejestracyjnej Foto: WITD Wrocław
Falsyfikat tablicy rejestracyjnej

Wszyscy kierowcy naruszający przepisy zostali ukarani mandatami karnymi, a pojazdy nakazano doprowadzić do stanu normatywnego. Wobec przedsiębiorstwa, które dopuściło do wykonywania przewozu 47,5-tonowym pojazdem, wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone nałożeniem wysokiej kary.

Ładowanie formularza...