• Zachęcamy do oddawania głosów w specjalnej ankiecie, która znajduje się pod artykułem

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej poinformował o przejęciu trzech poszukiwanych pojazdów – dwóch Toyot (RAV4 i Hilux) i jednego Citroena C3 Aircross. Każde z aut zostało przechwycone na innym przejściu granicznym z Ukrainą: w Korczowej, Medyce i Krościenku. To pewnie zbieg okoliczności, ale wszystkie pojazdy były pokryte czarnym lakierem. Przypadkiem nie był za to fakt, że każde z aut figurowało w międzynarodowej bazie Interpol.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Straż Graniczna odzyskała Toyotę RAV4 z Hiszpanii

Najświeższa sprawa dotyczy hybrydowej Toyoty RAV4, która pojawiła się 4 lipca br. na przejściu granicznym w Korczowej. Do odprawy zgłosiła się tam 43-letnia obywatelka Ukrainy. Funkcjonariusze Straży Granicznej szybko odkryli, że numery identyfikacyjne i tabliczka znamionowa pojazdu nie były autentyczne.

Dalsze śledztwo ujawniło prawdziwą historię SUV-a. Toyota została skradziona w 2020 r. na terytorium Hiszpanii i od tego czasu była poszukiwana przez Interpol. Jak przekazał Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, szacunkowa wartość odzyskanego pojazdu to 100 tys. zł.

Hybrydowa Toyota RAV4 odzyskana przez Straż Graniczną Foto: Straż Graniczna
Hybrydowa Toyota RAV4 odzyskana przez Straż Graniczną

Obywatelce Ukrainy grożą poważne konsekwencje

W tym momencie nie wiadomo, czy kobieta po prostu nieświadomie kupiła samochód pochodzący z kradzieży, czy była zaangażowana w przemyt pojazdu. Jej sprawa została przekazana policji i... Funduszowi Gwarancyjnemu. Powód? Prozaiczny – 43-latka nie miała wykupionej polisy OC, za której brak grozi jej kara w wysokości aż 8,6 tys. zł.

To nie jedyny przypadek udaremnienia przestępczości samochodowej na podkarpackiej granicy w ostatnim czasie. Funkcjonariusze z Medyki zapobiegli wywiezieniu terenowej Toyoty Hilux, która została skradziona w Wielkiej Brytanii. Mundurowi z Krościenka udaremnili natomiast próbę przemycenia Citroena C3 Aircross, który zaginął w Niemczech.

Ładowanie formularza...