• Pakiet sankcji Unii Europejskiej ws. LPG zaczął działać wcześniej, niż miał
  • Dostawy gazu z Rosji do Polski zostały wstrzymane przez banki blokujące transakcje
  • Polscy kierowcy muszą przygotować się na wyższe rachunki na stacjach paliw
  • Zachęcamy do oddawania głosów w specjalnej ankiecie, która znajduje się pod artykułem

Po interwencji Polskiej Izby Gazu Płynnego (PIGP) do embarga na LPG importowane z Rosji wprowadzono 12-miesięczny okres przejściowy mający trwać do 20 grudnia 2024 r. Do tego czasu polscy importerzy mogli zabezpieczyć kontrakty z zachodnimi dostawcami i przygotować infrastrukturę na większe dostawy z innych kierunków niż Rosja, by uniknąć niedoborów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pakiet sankcji przygotowanych przez Komisję Europejską w niespodziewany sposób zaczął działać jednak wcześniej, niż było to ustalone. Jak informuje serwis WNP, powołując się na doniesienia Polityki Insight, import gazu z Rosji został wstrzymany już kilkanaście dni temu. To bardzo zła informacja dla kierowców.

Wstrzymane dostawy LPG z Rosji. Kurek zakręciły zachodnie banki

Serwis gospodarczy przekazał, że wstrzymanie dostaw LPG do Polski ma związek z rosnącą presją ze strony Stanów Zjednoczonych. W czerwcu br. Waszyngton rozszerzył sankcje na Rosję, a to jeszcze bardziej odseparowało ją od międzynarodowych rynków finansowych.

Na skutek tych działań rosyjscy dostawcy, w tym koncern Sibur, mieli poprosić polskich partnerów o wstrzymanie płatności ze względu na problemy z uznaniem transakcji przez zachodnie banki. Ten nagły zwrot ws. gazu z Rosji będzie mieć poważne konsekwencje dla portfeli kierowców.

Gazowiec transportujący LPG Foto: Wojciech Wrzesien / Shutterstock
Gazowiec transportujący LPG

Ceny LPG w Polsce na razie stabilne, ale będzie drożej

Zamieszanie wywołane przez wstrzymanie dostaw jeszcze nie odbiło się na cenach LPG w Polsce. Przy dystrybutorach autogazu nadal widnieją niskie kwoty na poziomie 2,70 zł za litr (jeszcze w listopadzie 2023 r. kierowcy płacili za litr LPG aż 3,10 zł). Z przytoczonego przez WNP cytatu z Polityki Insight wynika, że w najbliższych tygodniach sytuacja się zmieni, bo krajowy rynek paliw zacznie odczuwać braki LPG. To natomiast przełoży się na wyższe rachunki na stacjach lub nawet ograniczoną dostępność autogazu.

Ceny LPG mogą drastycznie wzrosnąć Foto: Marek Korlak / Auto Świat
Ceny LPG mogą drastycznie wzrosnąć

Co będzie dalej? Według planu luki po dostawach z Rosji zostaną uzupełnione zwiększonym importem z portów holenderskich i szwedzkich. LPG pozyskiwane w ten sposób nie ma jednak tak konkurencyjnej ceny, a to oznacza nieuchronne podwyżki. Najprawdopodobniej osłabnie też reeksport LPG z Polski do Ukrainy. Skutki unijnego embarga na rosyjski gaz w Europie najbardziej odczują polscy i włoscy kierowcy. W Polsce aż 13 proc. rejestracji stanowią auta z instalacją LPG, we Włoszech – 9 proc.

Ładowanie formularza...