Czołgi to potężne maszyny, które bardzo dużo palą i kosztują krocie, jednak mało kto wie, jak wygląda praca w takim pojeździe. Widzieliśmy już instrukcję jak uruchomić czołg, tutaj jednak widać, że sama jazda takimi pojazdami to nie wszystko, a pełne ich wykorzystanie to już zupełnie inny poziom trudności. Jak więc wygląda praca w Abramsach, które trafią do polskich jednostek?

W sieci można obejrzeć nagranie, które nieco przybliża każdemu działania załogi na tej amerykańskiej maszynie. To wideo pokazuje z pierwszej osoby prawdziwe szkolenie podczas manewrów m.in. w Niemczech i Estonii. Wszystko zostało nagrane przez dowódcę czołgu.

Czołg to niebezpieczna maszyna dla przeciwnika i dla własnej załogi

Na udostępnionym filmie można zobaczyć, jak wsiada się do Abramsa, widać co robi i jaki obraz ma dowódca załogi. Widać też, jak ostrożny musi być ładowniczy, aby nie został uderzony podczas wystrzału pocisku. Możemy zapoznać się także z przeładowaniem działa. Załoga podczas ćwiczeń wykorzystuje także wyrzutnię granatów dymnych, które mają za zadanie zamaskować czołg. Dowódca pokazuje też używanie karabinu maszynowego.

Podczas filmu można się poczuć, jakbyśmy sami uczestniczyli w walkach. Czołg bardzo łatwo może zrobić krzywdę nie tylko przeciwnikowi, ale również swojej załodze, dlatego wszystkie komendy na pokładzie muszą być głośno i wyraźnie wypowiadane, a każda akcja zapowiadana. Choć wygląda to jak gra komputerowa, to są to prawdziwe działania. Podczas prawdziwych walk nie ma miejsca na błędy, a załoga musi być naprawdę dobrze wyszkolona. Widać to podczas walk w Ukrainie.