• Za brak opłaty za przejazd autostradą zarządzaną przez GDDKiA grozi tzw. opłata dodatkowa w wysokości 500 zł (system opłat obejmie auta o DM powyżej 3,5 t)
  • Kontrole opłat prowadzić będą nie tylko funkcjonariusze policji, ale także Straży Granicznej oraz Inspekcji Transportu Drogowego
  • Na drogach pojawią się 102 radiowozy GITD z kamerami rozpoznającymi tablice rejestracyjne, by kontrolować wnoszenie opłat za przejazd
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Pora na nowy system poboru opłat za polskie autostrady (odcinki zarządzane przez GDDKiA) i drogi ekspresowe, który obejmie samochody powyżej 3,5 t. Obecnie trwają już testy, o czym w styczniu informował Przemysław Koch zajmujący się informatyzacją w resorcie finansów.

Nowy system opłat już od kwietnia

Na wdrożenie nowej usługi poczekamy zaledwie kilka tygodni. Komercyjne wdrożenie zaplanowano już na kwiecień 2021 r. W międzyczasie trwają także prace nad nowymi przepisami regulującymi tryb, sposób i terminy wnoszenia opłat elektronicznych oraz zabezpieczania należności i kar za brak opłat. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia.

Ministerstwo wyjaśnia, że nowe rozporządzenie to konsekwencja zmian w ustawie o drogach publicznych. Na jej mocy to Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zajmuje się poborem opłat za przejazd pojazdami o DMC powyżej 3,5 t, samochodami o DMC co najmniej 12 t oraz autobusami. I to również KAS zajmie się karami, które trafią na rachunek Krajowego Funduszu Drogowego.

500 zł opłaty dodatkowej, czyli mandatu

A ile wyniesie kara za brak biletu? Zgodnie z nowelizacją ustawy o autostradach płatnych przewidziano opłatę dodatkową.

Kary będzie można uniknąć. Wystarczy, że w terminie 3 dni od dnia przejazdu wniesiemy stosowną opłatę.

Kontrole opłat prowadzić będą nie tylko funkcjonariusze policji, ale także Straży Granicznej oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Co więcej, już pod koniec lutego rozpocznie się przygotowanie ponad 100 nowych radiowozów przeznaczonych do automatycznej kontroli samochodów. Krajowa Administracja Skarbowa kupuje za kilkadziesiąt mln zł aż 102 nowe radiowozy na bazie aut dostawczych i kompaktowych kombi Forda. Wszystkie zostaną wyposażone w zestawy kamer, by automatycznie rozpoznawać nie tylko tablice rejestracyjne, ale także klasyfikować mijane pojazdy.