• Podsumowujemy sytuację rynkową w zakresie samochodów używanych, na bazie raportu jednego z serwisów ogłoszeniowych
  • Przyglądamy się zwyczajom zakupowym polskich kierowców
  • Przedstawiamy najczęściej wybierane przez Polaków samochody z rynku wtórnego
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Otomoto, największy serwis ogłoszeniowy w Polsce, opublikował raport roczny "Internetowy samochód roku", w którym szczegółowo podsumowuje sytuację na rynku aut używanych, a także nowych. Oczywiście nie mogło zabraknąć rankingu aut najczęściej poszukiwanych w serwisie Otomoto.pl. Ale zanim przejdziemy do galerii z dziesięcioma hitami rynku używanego w 2021 r., warto przyjrzeć się zmianom w zwyczajach zakupowych Polskich kierowców.

Kupujemy albo młode auta poleasingowe, albo... staruszki

Według danych zebranych przez serwis Otomoto.pl największą popularnością w 2021 r. cieszyły się dość skrajne oferty – auta młode, głównie poleasingowe oraz samochody mające więcej niż 10 lat.

W roku 2021 najpopularniejszym rocznikiem był 2017 – auta z tego roku stanowiły ponad 7 proc. wyszukiwań. Jednak najczęściej poszukiwano aut starszych — z przedziału wiekowego od 2007 r. do 2011 r. (ponad 27 proc. wszystkich wyświetleń) i z przebiegiem od 140 do 200 tys. km. Niewiele mniejszą popularnością cieszyły się też auta poleasingowe – co czwarte najczęściej przeglądane ogłoszenie dotyczyło pojazdu w wieku od 3 do 6 lat.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Okazje cenowe przechodzą do przeszłości

Niestety, mamy też złą wiadomość. Rosnące ceny to jeden z tematów, który zdominował dyskusje w motoryzacyjnym świecie 2021 r. Inflacja dotknęła zarówno rynek samochodów nowych, jak i używanych. Z roku na rok, maleje udział używanych pojazdów, oferowanych w najtańszych przedziałach cenowych. Dziś już trudno o okazje. Ceny rosły przez cały ubiegły rok, a w tym zwyżka będzie kontynuowana. Doszliśmy do momentu, kiedy właściciele używanych aut nie tracą nic na swoich autach, albo utrata wartości jest minimalna.

"Nie widać na rynku wystarczająco silnego czynnika, który mógłby odwrócić trend rosnących cen na rynku samochodów osobowych. Jedynie wzrost stóp procentowych, połączony ze znacznym schłodzeniem gospodarki, mógłby istotnie wpłynąć na sytuację na rynku. Jeżeli ceny na rynku samochodów osobowych będą rosły w dotychczasowym tempie, to w ciągu następnych 12 miesięcy możliwe jest ich podwojenie w porównaniu do ich poziomu sprzed pandemii" – mówi Jakub Wojtakajtis, Head of Data and Strategy w grupie OLX Europe.

Szukamy SUV-ów i aut marek premium

W ubiegłym roku wzrosło zainteresowanie małymi, miejskimi samochodami. Zapewne jego powodem były rosnące ceny paliw. Nadal jednak takie oferty stanowiły tylko 8,7 proc. wyświetleń pojazdów używanych. W 2021 r. Polacy najczęściej jednak szukali SUV-ów. Co prawda popularność tego segmentu rośnie systematycznie od kilku lat, ale jeszcze nigdy nie była tak wysoka – SUV-y były wyszukiwane częściej, niż sedany i auta kompaktowe.

To jednak nie przełożyło się zbytnio na TOP 10 najpopularniejszych aut używanych w 2021 r. Całe podium przypadło autom, które występują tylko w nadwoziu sedan lub kombi, a w pierwszej dziesiątce nie znalazł się ani jeden SUV.

Galeria TOP 10 najczęściej poszukiwanych aut używanych w 2021 r. (w odwróconej kolejności)