Niektóre kary bezpośrednio związane są z wysokością płacy minimalnej. Tak jest np. w przypadku braku aktualnego ubezpieczenia OC. W 2023 r. kara będzie mogła wynieść nawet 6900 zł. To jednak nie wszystkie podwyżki, jakie nas czekają.

Od wysokości płacy minimalnej w bezpośredni sposób zależy także wysokość kary za niezapłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych, związanego z deklaracją PCC-3, którą składa się np. przy zakupie samochodu używanego od osoby prywatnej.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Za niezłożenie deklaracji PCC-3, na co przewidziane jest 14 dni, oraz niezapłacenie należnego podatku Urząd Skarbowy ma prawo nałożyć karę. Wynieść może ona od 10 proc. płacy minimalnej do aż jej 20-krotności. W 2023 r. planowane są zaś aż dwie jej podwyżki. Pierwsza z nich będzie miała miejsce 1 stycznia, a druga - 1 lipca. W pierwszym etapie pensja minimalna wzrośnie do poziomu 3383 zł, w drugim — do poziomu 3450 zł.

Jednocześnie wzrosną kary za niezapłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych. Po pierwszej podwyżce płacy minimalnej wynieść może ona zatem od 338 zł (10 proc. płacy minimalnej) do 67 660 zł (20-krotność płacy minimalnej), natomiast po lipcowym jej podniesieniu, od 345 zł aż do 69 tys. zł!