"Chcemy zwiększyć częstotliwość badań kierowców autobusów; trzeba zaostrzyć przepisy i na pewno do tego doprowadzimy" - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, zapytany o ostanie wydarzenia z Katowic. Mowa oczywiście o głośnym wypadku w Katowicach, w którym kierowca autobusu śmiertelnie potrącił 19-latkę. 31-latek usłyszał już zarzuty zabójstwa i usiłowania zabójstwa dwóch innych osób.

"Chcemy zwiększyć częstotliwość badań, pamiętajmy, że kierowcy autobusów podlegają różnym miastom, władzom miejskim, jednak przepisy, które chcemy wprowadzić będą obowiązywały wszystkich (...). Niestety, trzeba zaostrzyć przepisy w tym zakresie i na pewno do tego doprowadzimy" – zapowiedział Morawiecki.

Jako uzasadnienie premier podał, że to nie pierwszy przypadek, kiedy kierowcy autobusów miejskich zachowują się niebezpiecznie i są posądzeni o zażywanie środków, po których nie powinni prowadzić. Takie przypadki miały miejsce m.in. w Warszawie.

Morawiecki wypowiedział się także na temat nowelizacji Kodeksu karnego i kontrowersyjnej kwestii konfiskaty samochodu pijanym kierowcom. "Będziemy się starali, żeby rozpocząć procedowanie tej ustawy już teraz, tak aby jak najszybciej, jeszcze w tym roku weszła ona w życie" - zadeklarował szef rządu.