Gdy Solange i Krzysztof Olszewscy tworzyli firmę Solaris, zapewne mało kto spodziewał się, że polski producent odniesie tak spektakularny międzynarodowy sukces. Historia marki sięga 1996 r. i od momentu rozpoczęcia produkcji firma wyprodukowała już 25 tys. pojazdów.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Przeczytaj także: W Polsce jest już dostępne nowe paliwo HVO100. Zaskakuje ceną. Kto może je zatankować?

25 tys. wyprodukowanych pojazdów, 25 lat istnienia marki Urbino

Jubileuszowy, 25-tysięczny autobus zjechał z linii produkcyjnej w maju br. Był to 12-metrowy Urbino electric, który będzie jeździł w barwach przewoźnika ATM z Mediolanu. Solaris przypomina, że współpracuje z tym przewoźnikiem już 10 lat i w tym czasie polski producent dostarczył do Mediolanu 450 autobusów i trolejbusów. Solaris zwraca uwagę, że z każdym rokiem wyraźnie zmienia się miks produkcyjny i w ub.r. odsetek sprzedawanych i produkowanych pojazdów nisko- i zeroemisyjnych przekroczył 80 proc.

Pod koniec maja br. Solaris miał jeszcze jeden powód do radości. W tym czasie firma świętowała 25. rocznicę premiery marki Urbino. Pierwszy niskopodłogowy miejski autobus Solaris Urbino został oficjalnie pokazany szerokiej publiczności 26 maja 1999 r. na odbywających się w Poznaniu targach motoryzacyjnych.

Dzisiaj Solaris Urbino jest znanym autobusem zarówno dla kierowców, jak i pasażerów. Firma z podpoznańskiego Bolechowa przypomina, że produkowane w Polsce autobusy z napędem wodorowym, elektrycznym, hybrydowym, CNG i spalinowym oraz trolejbusy użytkowane są przez przewoźników z ponad 850 miast w 32 krajach.