Wypadek na przejściu: Fakty

Wczoraj po godzinie 11:00, na ulicy Katowickiej w Tychach, doszło do wypadku drogowego. 8-letni chłopiec, korzystający z hulajnogi, został potrącony przez samochód osobowy marki BMW. Za kierownicą pojazdu znajdował się 70-letni mężczyzna, który był trzeźwy w momencie zdarzenia. Policja zatrzymała jego prawo jazdy i obecnie prowadzi szczegółowe dochodzenie w tej sprawie.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Piesi w ruchu drogowym: Niechronieni uczestnicy

Piesi, w tym również osoby korzystające z urządzeń wspomagających ruch takich jak hulajnogi czy rolki, są uznawani za niechronionych uczestników ruchu drogowego. Statystyki wskazują, że większość wypadków z ich udziałem ma miejsce właśnie na przejściach dla pieszych. Przypadek w Tychach to kolejne przestroga, by zwracać uwagę na najbardziej zagrożoną grupę na drodze.

Obowiązki kierowców i pieszych

Od 1 czerwca 2021 roku kierowcy mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa nie tylko pieszym znajdującym się na przejściu, ale również tym, którzy wchodzą na przejście. Zbliżając się do przejścia, kierujący muszą zachować szczególną ostrożność, obserwować okolicę i być gotowi do zatrzymania się. Piesi również mają swoje obowiązki: przed wejściem na jezdnię muszą upewnić się, że nie utrudnią ruchu, a podczas przechodzenia zachować ostrożność i nie wykonywać gwałtownych ruchów.

Apel o rozwagę na drodze

W związku z ostatnim wypadkiem w Tychach, służby apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Bezpieczeństwo na drodze to wspólna odpowiedzialność kierowców i pieszych. Każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków, pamiętając o zasadach i wzajemnym szacunku.

Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 22.06.2024