Pierwszy cieplejszy miesiąc to czas, w którym motocykliści masowo wyruszają na drogi. Niestety, są oni grupą szczególnie narażoną na wypadki. Dlatego też policjanci mają zamiar wyhamować ich zapędy, prowadząc działania kontrolne w niedzielę 12 maja. Będą zwracać uwagę na wszystko.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Akcja "Motocykl" to odpowiedź na niepokojące statystyki

W niedzielę, 12 maja 2024 r., na drogach pojawią się policjanci na motocyklach i w pojazdach z wideorejestratorami. Będą prowadzone pomiary prędkości, a kontrolowane będą m.in. wyprzedzanie, stan techniczny motocykli i uprawnienia kierujących. Akcja ma na celu egzekwowanie przestrzegania przepisów i podniesienie poziomu bezpieczeństwa.

Najwięcej kontroli zapowiedziano w woj. zachodniopomorskim, gdzie w latach 2021-2023 doszło do 206 wypadków z udziałem motocyklistów, w których zginęło 19 osób, a 191 odniosło obrażenia. Od stycznia do maja 2024 r. zanotowano już 14 takich zdarzeń. Policja podkreśla, że głównymi przyczynami są błędy w zachowaniu motocyklistów, takie jak nadmierna prędkość czy nieustąpienie pierwszeństwa.

Motocykle szczecińskiej drogówki Foto: Policja
Motocykle szczecińskiej drogówki

Jak być widocznym i bezpiecznym na drodze?

Policja apeluje do motocyklistów o dbanie o widoczność. Jasne kolory ubioru i odblaskowe elementy mogą uratować życie. Ważne są również umiejętności kierującego, doświadczenie, stan trasy i samopoczucie. Kierowcy samochodów powinni z kolei zwracać uwagę na motocyklistów, korzystać z lusterek i zachowywać bezpieczną odległość. Wzajemny szacunek i ostrożność to klucz do bezpieczeństwa na drodze.

Nadkomisarz Mateusz Mićko z zachodniopomorskiej policji podkreśla, że to jest właśnie najważniejsze. Wzajemny szacunek i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego to fundamenty, na których opiera się wszystko. Akcja "Motocykl" to nie tylko egzekwowanie przestrzegania prawa, ale również edukacja i przypomnienie o podstawowych zasadach bezpiecznej jazdy.

Tekst powstał na podstawie komunikatu policji zachodniopomorskiej z dnia: 11.05.2024.