Wielkopolscy inspektorzy ITD we wtorek 7 maja 2024 r. pełnili służbę na autostradzie A2 na wysokości miejscowości Żdżary. W ramach swoich obowiązków wykonywali rutynowe kontrole pojazdów ciężarowych. W pewnym momencie na ich celowniku pojawił się zarejestrowany na Litwie zestaw składający się z ciągnika marki MAN i naczepy firmy Schmitz. W nim czekała na nich niespodzianka.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Inspektorzy ITD odkryli braki w papierach Białorusina

Jak dowiedzieli się kontrolerzy, kierowca tego zestawu jechał z ładunkiem w kierunku Łotwy. Miał tam dostarczyć kwiaty, które zostały załadowane do naczepy w Holandii. Mężczyzna wykonywał ten międzynarodowy transport na zlecenie litewskiego przedsiębiorstwa. Niestety, podczas kontroli okazało się, że Białorusin nie miał świadectwa kierowcy oznaczonego dla przedsiębiorstwa, które wykonywało transport.

– wyjaśniają wielkopolscy inspektorzy ITD.

Kontrola ITD zakończyła się pobraniem kaucji na karę

W związku z powyższym ITD nałożyła na litewskiego przewoźnika karę w wysokości 5 tys. zł. Inspektorzy pobrali na miejscu kaucję na poczet stwierdzonego naruszenia. Funkcjonariusze mówią, że to kolejny przykład tego, jak lekceważąco niektóre firmy podchodzą do przepisów dotyczących transportu międzynarodowego i szkodzą w ten sposób zdrowej konkurencji na tym rynku.