Auto Świat Wiadomości Aktualności Miały wyeliminować problem w autach, ale stworzyły nowy. Lepiej wstrzymać oddech

Miały wyeliminować problem w autach, ale stworzyły nowy. Lepiej wstrzymać oddech

Wsiadasz do samochodu? Najlepiej przestań oddychać, bo inaczej narażasz się na poważny uszczerbek na zdrowiu. Tak w każdym razie twierdzą naukowcy z Duke University, którzy odkryli rakotwórczą substancję w kabinach 99 proc. przebadanych pojazdów. Najbardziej narażone są dzieci.

Spędzasz dużo czasu w aucie? Może na tym ucierpieć twoje zdrowie
Adam Mikuła / Auto Świat
Spędzasz dużo czasu w aucie? Może na tym ucierpieć twoje zdrowie
  • Środek TCIPP (uznawany za szkodliwy) jest stosowany przez producentów samochodów w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia pożaru
  • Kontakt z TCIPP może prowadzić do utraty punktów IQ u dzieci i zwiększenia ryzyka śmierci z powodu nowotworu
  • Naukowcy z Duke University odkryli rakotwórczą substancję w kabinach 99 proc. przebadanych pojazdów

Wprowadzono je do składu tapicerki samochodowej po to, żeby ograniczyć ryzyko wystąpienia pożaru. Niestety, substancje zmniejszające palność materiałów – w założeniu mające poprawić bezpieczeństwo – jednocześnie stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia.

Problem nasila się przy dobrej, ciepłej pogodzie, kiedy pod wpływem silnego nasłonecznienia wnętrze auta rozgrzewa się nawet do 65 st. Celsjusza. W takich warunkach stężenie szkodliwych substancji w powietrzu wzrasta, dlatego przed jazdą zalecane jest dokładne wietrzenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

TCIPP w kabinie auta. Niewiele pomaga, bardzo szkodzi

Na trop niebezpiecznej dla zdrowia – bo uważanej za rakotwórczą – substancji TCIPP wpadł zespół naukowców z prywatnej uczelni Duke University w Durham w Karolinie Północnej. Sprawdził kabiny 101 modeli samochodów oferowanych w USA po 2015 r. i w niemal każdym znalazł fosforan tris(1-chloroizopropylu), czyli TCIPP. Gdzie? Głównie w piankach foteli.

Czym jest TCIPP? To środek, którego domieszka redukuje palność materiałów. Problem w tym, że badacze z National Toxicology Program (NTP) uznali go za szkodliwy dla układów neurologicznego i rozrodczego. Producenci stosują go od lat w celu spełnienia normy bezpieczeństwa określającej stopień palności przy otwartym płomieniu.

Badaniu zostały poddane auta z rynku amerykańskiego
Badaniu zostały poddane auta z rynku amerykańskiegoCadillac / Cadillac / GM

To relikt przeszłości, bo wymogi w tym zakresie nie były aktualizowane od lat 70. XX w. Co więcej, zdaniem przedstawicieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Strażaków TCIPP tylko w niewielkim stopniu zapobiega pożarom, a kiedy już dojdzie do zapłonu, zwiększa trujące opary w kabinie. "Po co zatem go dalej stosować?" – pytają strażacy i badacze z Duke University.

Przez TCIPP dzieci... tracą punkty IQ

Chociaż brzmi to nieprawdopodobnie, tylko przez kontakt z TCIPP w domowych meblach lub fotelach samochodowych przeciętne dziecko w USA traci od trzech do pięciu punktów IQ. To wynik przeprowadzonych niedawno badań epidemiologicznych. Płynie z nich jeszcze jeden niepokojący wniosek: zdaniem naukowców osoby z wysokim stężeniem tego czynnika we krwi są czterokrotnie bardziej narażone na śmierć z powodu nowotworu.

Być może uda się zmniejszyć narażenie na środki zmniejszające palność w samochodzie, otwierając okna i parkując w cieniu. Jednak kluczowe jest przede wszystkim zmniejszenie ilości tych środków w autach. Dojazdy do pracy nie powinny wiązać się z ryzykiem raka, a dzieci w drodze do szkoły nie powinny wdychać chemikaliów, które mogą uszkodzić ich mózg

– powiedziała cytowana przez PAP współautorka badań Lydia Jahl, starszy naukowiec w Green Science Policy Institute.

Autor Krzysztof Grabek
Krzysztof Grabek
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków