Każde dziecko w wieku do 12 lat, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, musi być przewożone samochodem w foteliku lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci. Taki wymóg na prowadzącego pojazd nakładają obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Nie stosowanie tych urządzeń naraża kierowcę na mandat karny, ale przede wszystkim dziecko na poważne obrażenia ciała podczas każdego gwałtownego hamowania. Fotelik musi być dostosowany zarówno do wagi, jak i wzrostu dziecka. Powinien posiadać atest zgodny z europejską normą ECE R44/03.
Urządzenia tego typu są podzielone na pięć grup:
- grupa 0 - obejmuje tzw. nosidełka przeznaczone dla noworodków i niemowląt o wadze do 10 kg,
- grupa 0+ - nosidełka dla noworodków i niemowląt o wadze do 13 kg,
- grupa I - foteliki dla dzieci o wadze 9-18 kg,
- grupa II - foteliki i podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 15-25 kg,
- grupa III - podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 22-36 kg.
Kierowcy muszą o tym pamiętać
Nosidełka mocujemy tyłem do kierunku jazdy. Najlepszym miejscem jest tylna kanapa. W przypadku konieczności przewożenia dziecka z przodu samochodu pamiętajmy, że koniecznie musimy odłączyć poduszkę powietrzną! Foteliki i podstawki dla starszych dzieci ustawiamy przodem do kierunku jazdy, na tylnym siedzeniu. Obecne aktualnie w sprzedaży foteliki i nosidełka wyposażone są we własne pasy bezpieczeństwa. Sam fotelik należy jednak umocować do kanapy lub siedzenia standardowymi pasami bezpieczeństwa, będącymi na wyposażeniu samochodu.
Pamiętajmy, aby w trakcie przewożenia dziecka nie kłaść żadnych przedmiotów na półce pod tylną szybą. W przypadku gwałtownego hamowania mogą spaść i zrobić mu krzywdę!
Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 15.12.2023, Jawor.
Treść powstała przy wsparciu narzędzia sztucznej inteligencji.