Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Przycisk do zmiany świateł na przejściu dla pieszych ma ukrytą funkcję. Pod spodem

Przycisk do zmiany świateł na przejściu dla pieszych ma ukrytą funkcję. Pod spodem

Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych to jeden z flagowych programów rządzących od wielu lat, niezależnie od partii politycznej. I nie chodzi tu wcale o zaostrzenie przepisów i mandatów, a drogową infrastrukturę, która ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Coraz więcej przejść dla pieszych jest wyposażanych w nowy typ żółtych skrzynek do zmiany świateł. Co istotne, na ich spodzie znajdują się ukryte guziki. Mają one niezwykle ważną funkcję.

Przycisk do zmiany świateł ma ukrytą funkcję
Przycisk do zmiany świateł ma ukrytą funkcjęŹródło: ZDM Warszawa
  • Nasze miasta stają się coraz bardziej inteligentne. Na skrzyżowaniach stawiane są tak zwane sygnalizacje adaptacyjne. Znacznie usprawniają ruch
  • Na pewno na przejściach dla pieszych natknęliście się na żółte naklejki informujące o automatycznej detekcji pieszych i rowerzystów. Jednak i na nich znajdują się przyciski do zmiany świateł
  • Nowe przyciski do zmiany światła na zielone wyposażane są w dodatkowe guziki (znajdują się na dole żółtych skrzynek). Mają specjalną funkcję

W polskich miastach pojawiają się nowe przyciski do świateł

Kolejne przejścia dla pieszych w polskich miastach wyposażane są w najnowszego typu urządzenia do zmiany świateł. Co istotne, w parze z wymianą żółtych przycisków idzie montaż urządzeń automatycznie monitorujących okolice przejść i wykrywających obecność pieszych i rowerzystów. O instalacji takiego zautomatyzowanego systemu informują stosowne naklejki:

Naklejka informująca o automatycznej detekcji pieszych i rowerzystów
Naklejka informująca o automatycznej detekcji pieszych i rowerzystówŹródło: ZDM Warszawa

Jak to działa? Wystarczy zbliżyć się w okolice przejścia dla pieszych, by system wykrył naszą obecność i za nas "wcisnął" przycisk zmiany świateł. Po co zatem na zautomatyzowanych skrzyżowaniach dodatkowo montować przyciski do zmiany świateł? Na wypadek awarii urządzeń rejestrujących ruch. To po pierwsze. Powód jest jeszcze jeden.

Black Week Onet Premium
Black Week Onet PremiumŹródło: Onet

Wiesz, że przycisk do świateł ma ukrytą funkcję?

I tu wracamy do głównego wątku, czyli tajemniczego guzika znajdującego się u podstawy nowych urządzeń do zmiany świateł. W komunikacie warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich czytamy:

(...) Mało kto wie, że poza wspomnianą funkcją zapasowej detekcji pieszego mają one (urządzenia do zmiany świateł - red.) również inne zastosowania. W kasecie przycisku znajduje się bowiem sygnalizacja dźwiękowa i wibracyjna dla osób z dysfunkcją wzroku. Wibrację uruchamia się, wciskając guzik umieszczony od spodu kasety przyciskowej.

Jest to zatem funkcja niezwykle istotna dla osób niewidomych. Na urządzeniach nowego typu znajduje się jeszcze jedno udogodnienie powstałe z myślą o takich osobach. Na bocznej ściance kasety przyciskowej znajduje się plan tyflograficzny (dotykowy) przejścia dla pieszych. Dzięki temu osoby słabiej widzące mogą dowiedzieć się za pomocą dotyku, jaka jest długość przejścia dla pieszych, czy jest ono wyposażone w azyl itd.

Przeczytaj także: Zostało 30 dni na wizytę w urzędzie. Będą kary dla tych, co nie zdążą

W Warszawie, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronoawirusem, wyłączone zostaną wszystkie przyciski na przejściach
W Warszawie, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronoawirusem, wyłączone zostaną wszystkie przyciski na przejściachŹródło: mat. prasowe / ZDM Warszawa

Czy przyciski na przejściach w ogóle działają?

Piesi jednak często narzekają na żółte urządzenia. Użytkownicy sygnalizacji zauważają, że nie zawsze ich reakcja jest natychmiastowa. Często wymagane jest przeczekać pełen cykl sygnalizacji dla wszystkich kierunków, zanim pieszy otrzyma zielone światło. Sytuacja ta może prowadzić do frustracji i niezadowolenia wśród przechodniów, którzy oczekują szybkiej reakcji systemu na ich potrzeby. Dlatego niektórzy w ogóle ich nie używają.

Tak jak wspomnieliśmy, coraz częściej stawiane są automatyczne sygnalizacje, które radzą sobie całkiem nieźle. Jednak przycisk warto wciskać zwłaszcza po zmroku na dużych miejskich arteriach, gdzie jeździ dużo samochodów, a piesi przechodzą przez zebry sporadycznie. W Warszawie dobrym przykładem jest ul. Wał Miedzeszyński. Po nocy praktycznie cały czas świecą tam zielone światła dla samochodów, a piesi mają czerwone światło non stop. Wystarczy jednak podejść do zebry (przy automacie) lub nacisnąć przycisk, a sygnalizacja błyskawicznie się zmieni, zapewniając wam bezpieczne przejście.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków