Policja apeluje o prawidłowe oznaczanie numerów domów. Brak widocznych oznaczeń może opóźnić interwencję ratunkową, a w sytuacjach kryzysowych każda sekunda jest na wagę życia. Właściwe numery na budynkach to nie tylko prawny obowiązek, ale przede wszystkim element, który może przyspieszyć pomoc i uratować zdrowie lub życie.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Sekundy decydują o życiu

W sytuacjach, gdy liczy się czas, jak w przypadku wypadków samochodowych, brak wyraźnego oznaczenia numeru posesji może być przyczyną tragicznych opóźnień. Policjanci z Jawora podkreślają, że niejednokrotnie trudności w lokalizacji właściwego adresu mogą wpłynąć na opóźnienie pomocy, co w skrajnych przypadkach może kosztować kogoś życie.

To obowiązek, a nie dekoracja

Zgodnie z art. 64 kodeksu wykroczeń, każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek umieścić i utrzymać w należytym stanie tabliczkę z numerem porządkowym. Niewypełnienie tego obowiązku może skutkować karą grzywny do 250 złotych lub karą nagany. To nie tylko formalność prawna, ale przede wszystkim zabezpieczenie, które umożliwia służbom szybkie dotarcie na miejsce zdarzenia.

Niewielki koszt, wielka rola

Montaż tabliczki z numerem domu to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych – niewielka cena za bezpieczeństwo i spokój ducha. Policja w Jaworze przypomina, że dobrze widoczny i oświetlony numer domu to nie tylko ułatwienie dla kurierów czy gości, ale przede wszystkim dla służb ratunkowych, które w razie potrzeby muszą działać błyskawicznie.

Jak prawidłowo oznaczyć posesję?

Numer domu powinien być umieszczony w miejscu dobrze widocznym i dostępnym, najlepiej na fasadzie budynku lub przy wejściu na posesję. Ważne jest, aby był czytelny i oświetlony po zmroku, co ułatwia lokalizację po zapadnięciu ciemności. Właściwe oznakowanie to nie tylko zgodność z prawem, ale przede wszystkim troska o własne i cudze życie.

Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 16.06.2024, Polska Policja.