Przy przekraczaniu niemieckiej granicy, np. wybierając się na któryś z meczów Euro 2024, nie dość, że na kierowców czekają wzmożone kontrole, to jeszcze z ust niemieckich celników może paść jedno, albo oba z dwóch podchwytliwych pytań. Niewłaściwa, czyli niezgodna z prawdą odpowiedź na choćby jedno z nich może oznaczać poważne konsekwencje, z grzywną oraz karą więzienia włącznie.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Papierosy na celowniku niemieckich celników

- Czy pan/pani pali? Jakie papierosy pan/pani lubi? - to pytania, które coraz częściej słyszą Polacy przekraczający granicę polsko-niemiecką. Dr Kamila Mathiess, niemiecka adwokat pracująca z Polakami, podkreśla, że odpowiedź na te pytania może mieć poważne konsekwencje.

Zgodnie z jej wyjaśnieniem, celnicy pytają o palenie papierosów nie z troski o zdrowie podróżujących, ale w celu sprawdzenia zgodności z prawem przewożonych towarów.

- Jeśli znajdą papierosy po przeszukaniu samochodu, a Wy odpowiecie, że nie palicie, to od razu naliczona zostanie akcyza i macie postępowanie karne o oszustwo podatkowe - ostrzega niemiecka adwokat.

Przewożenie papierosów jest dozwolone tylko na własny użytek. Nawet mała, dozwolona ilość papierosów nie może być przewożona dla innej osoby. Dodatkowo, jeśli celnicy znajdą w samochodzie wiele paczek różnych marek papierosów, mogą założyć, że są one przeznaczone do sprzedaży, nie do osobistego użytku.

Przewożąc papierosy do Niemiec, należy pamiętać o obowiązujących limitach. Za przekroczenie tych limitów grożą wysokie kary grzywny, a w najgorszych przypadkach - więzienie.

Limity przewozu wyrobów tytoniowych do Niemiec w 2024 r.

Z Polski do Niemiec można przewieźć:

  • 800 sztuk papierosów
  • 400 sztuk cygaretek
  • 200 sztuk cygar
  • 1 kg tytoniu

Podróżujący, którzy przewożą więcej niż dozwolone ilości, mogą zostać poproszeni o udowodnienie, że są one przeznaczone na użytek własny. Dodatkowo, osoby niepełnoletnie nie mogą przewozić wyrobów tytoniowych.

Przewóz papierosów powyżej limitu oznacza poważne konsekwencje

Jeżeli organy celne przypuszczają, że przewożony towar nie jest na własny użytek lub jest przeznaczony do sprzedaży, podróżujący mogą zostać poproszeni o udowodnienie, że tak nie jest. W przypadku braku wystarczających dowodów organy celne mogą nałożyć cło lub skonfiskować przewożony towar.

Za przemyt papierosów grozi kara grzywny i do dziesięciu lat więzienia. Należy pamiętać, że przepisy dotyczące przewozu wyrobów tytoniowych są ściśle egzekwowane.