Podpalenie miało miejsce 18 czerwca 2022 r. na ul. Długiej w Wałbrzychu. W wyniku pożaru doszczętnie spłonęły trzy ciągniki siodłowe, naczepa i kontener na makulaturę. Już wstępna ocena biegłego wskazywała na umyślne podpalenie.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Policjanci prowadzili długotrwałe działania operacyjne i dochodzeniowo-śledcze, gromadząc przy tym różnego rodzaju materiał dowodowy. Pierwsza osoba została zatrzymana do sprawy jeszcze w zeszłym roku i usłyszała zarzuty związane ze zniszczeniem mienia wielkiej wartości. Zgodnie z polskim Kodeksem karnym, sprawca takiego czynu może się spodziewać kary pozbawienia wolności do 5 lat.

Policjanci zabezpieczyli luksusowe auta i koparkę o łącznej wartości ok. 1,8 mln zł

Wartość mienia, które spłonęło w 2022 r., przekroczyła półtora miliona złotych. Olbrzymie straty wynikające z pożaru są jednym z powodów zabezpieczenia luksusowych pojazdów oraz koparki, które należą do podejrzanych.

Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu, gdzie usłyszały zarzut związany z podżeganiem do popełnienia przestępstwa, jakim jest zniszczenie mienia. Następnie para stanęła przed sądem, który podjął decyzję o zastosowaniu wobec podejrzanych dwumiesięcznego aresztu.

Policjanci podkreślają, że zatrzymani nie byli dla nich nieznani. Już w 2022 roku informowaliśmy o ich zatrzymaniu i tymczasowym aresztowaniu do innej sprawy kryminalnej. Obecnie prowadzone śledztwo ma charakter rozwojowy i nie wyklucza się kolejnych zatrzymań.

Zatrzymani zostali przewiezieniu do aresztu, gdzie będą czekać na dalsze procedury prawne, a zabezpieczone mienie pozostanie w dyspozycji sądu.