Z dniem 17 czerwca 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy, które zmuszają wszystkich kierowców świadczących usługi przewozu osób w Polsce — od taksówkarzy po pracowników firm takich jak Uber czy Bolt — do posiadania polskiego prawa jazdy. Zmiana ta wprowadza istotne zmiany, zwłaszcza dla cudzoziemców, którzy chętnie podejmują tego typu pracę w Polsce.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Polskie prawo jazdy ma zwiększyć bezpieczeństwo

Nowe zasady mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Zmiana przepisów jest bezpośrednim wynikiem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych ustaw Ministerstwa Cyfryzacji. Nowelizacja już dawno była uchwalona, bo od 2023 r., ale prawo to w życie wchodzi dopiero 12 miesięcy od dnia, gdy było ogłoszone. Będzie to więc 17 czerwca 2024 r.

Każdy cudzoziemiec, który jeszcze nie ma polskiego prawa jazdy, a chce pracować w Bolcie lub Uberze, musi złożyć wniosek o wymianę swojego prawa jazdy na polskie. To o tyle ważne, że sporo cudzoziemców jako pierwszą pracę w Polsce wybiera właśnie przewóz osób.

Teraz jednak już nie będzie to takie proste, bowiem przepisy mówią, że osoby spoza Polski mogą ubiegać się o wymianę prawa jazdy dopiero po 185 dniach od przyjazdu. To oznacza, że wielu z obcokrajowców nie mogło od razu pójść po wymianę dokumentu. Ponadto taka forma zarobku, jako pierwsza praca, może przestać być popularna wśród takich osób.

Wzrost wniosków o polskie prawo jazdy

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że zmiana przepisów już w 2023 r. spowodowała znaczący wzrost liczby wniosków o wymianę prawa jazdy. W największych miastach w Polsce, gdzie popularne są aplikacje takie jak Bolt czy Uber, tendencja ta jest szczególnie widoczna.

Termin 17 czerwca to ostateczny termin na wymianę praw jazdy, dlatego wiele osób chce załatwić sprawę przed wejściem w życie nowych przepisów. To wiąże się z kolejkami w urzędach i warto o tym pamiętać, chcąc załatwić sprawę urzędową dotyczącą samochodu w najbliższych dniach.