Obywatelska czujność na drogach

W piątkowe popołudnie, 12 kwietnia, na ulicach Świebodzic doszło do zdarzenia, które mogło zakończyć się tragedią. 51-letni kierowca Renault, będąc w stanie głębokiego upojenia alkoholowego, został zatrzymany dzięki reakcji innego uczestnika ruchu drogowego. Mężczyzna, mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie, stanowił poważne zagrożenie.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Nowe przepisy w akcji

Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 14 marca, kierowca Renault stracił nie tylko prawo jazdy, ale i swój pojazd. Przepadek samochodu to jedna z surowszych kar przewidzianych za jazdę pod wpływem alkoholu. W świetle nowelizacji kodeksu karnego, kierowcy z ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie muszą liczyć się z takim właśnie rygorem.

Konsekwencje dla sprawcy

Nietrzeźwy kierowca teraz stanie przed sądem, gdzie może otrzymać karę pozbawienia wolności do 3 lat, wysoką grzywnę oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Jego przypadek jest ostrzeżeniem dla innych i pokazuje, że prawo nie toleruje takiego zachowania na drodze.

Apel policji i społeczeństwa

Policja wraz z mieszkańcami apeluje o nieustającą czujność i reagowanie na przypadki nietrzeźwych kierowców. Każdy sygnał może uratować życie i przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Warto pamiętać, że anonimowe zgłoszenie do służb pod numerem 112 jest równie ważne i może mieć realny wpływ na zapobieganie tragediom.

Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 16.04.2024, Polska Policja.