Wybierz samochód

Bentley Bentayga

Ikona samochodu

Bentley Bentayga to luksusowy SUV produkowany przez brytyjską markę pod skrzydłami niemieckiego koncernu Volkswagen AG. Auto w swojej prototypowej wersji nosiło nazwę EXP 9 F, a obecną nazwę otrzymało podczas prezentacji na targach we Frankfurcie w 2015 roku.

Ogłoszono go wtedy najmocniejszym i najszybszym SUV-em na świecie, bowiem blisko 2,5-tonowy kolos rozpędza się do „setki” w zaledwie 4,1 sekundy, osiąga 301 km/h i rozwija 608 KM. Konstrukcyjnie auto opiera się na II generacji Audi Q7, z którym dzieli m.in. płytę podłogową. Do napędu posłużył potężny, 6-litrowy benzyniak W12, który dysponuje 900 Nm momentu obrotowego.

Aby ograniczyć ogromny apetyt na paliwo, zastosowano system odłączania cylindrów. Moc przenoszona jest na 4 koła za pośrednictwem 8-stopniowego automatu. Bentayga została wyposażona w mechanizm różnicowy TorSen z rozdziałem momentu przód-tył w stosunku 40:60. Dodatkowo auto otrzymało elektroniczne blokady dyferencjałów osiowych. Za odpowiednie prowadzenie dba adaptacyjne pneumatyczne zawieszenie z regulacją wysokości, które zapewnia komfort zarówno na asfalcie, jak i poza nim.

W 2016 roku zaprezentowano także odmianę wysokoprężną. Wykorzystuje ona 4-litrowego turbodiesla V8 TDI z Audi SQ7, który rozwija 429 KM i taki sam moment obrotowy co benzyniak. Osiągi są niewiele gorsze, bowiem Bentayga Diesel przyspiesza do 100 km/h w 4,8 sekundy, a prędkościomierz zatrzyma się na 270 km/h.

Jak przystało na tą ekskluzywną markę, Bentayga ma bardzo szerokie możliwości personalizacji. Auto można zamówić w wersji 4-, 5- lub nawet 7-osobowej. Oprócz tego na liście wyposażenia znajdziemy takie rzeczy jak lodówkę na szampana i kieliszki, wiele rodzajów drewna do wykończenia czy specjalnie zaprojektowany przez Breitlinga zegarek, który kosztuje... 150 tys Euro.

Bentley Bentayga - generacje

Bentley Bentayga - powiązane artykuły