Wybierz samochód

BMW Z8

BMW Z8

BMW Z8 (E52) to portowy roadster produkowany przez bawarską markę. Auto zadebiutowało w 1999 roku w Europie i rok później w USA. Z8-ka bazowała na prototypie Z07, który został zaprezentowany już 2 lata przed rozpoczęciem produkcji. Auto miało nawiązywać do produkowanego w latach 50. sportowego roadstera – 507.

Stylistycznie Z8-ka nawiązywała do swojego "dziadka". Z boku na przednich błotnikach znalazły się wloty powietrza (tzw. skrzela) z logiem marki i kierunkowskazem. Z przodu natomiast, podobieństwo można było zauważyć po mocno rozciągniętych na boki „nerkach” - charakterystycznej cesze marki z Monachium. Bardzo długa maski i krótki tył sprawiały, że auto wyglądało sportowo i bojowo. Jak na swoje czasy, design był bardzo nowoczesny (dla niektórych nawet zbyt nowoczesny), a jego autorem był Henrik Fisker.

Nadwozie zostało zbudowane z przestrzennej, aluminiowej ramy. Wnętrze również odbiega od innych modeli BMW. Choć zegary pochodzą od nich, to umieszczono je pośrodku deski rozdzielczej i jak przystało na BMW – zwrócone są w kierunku kierowcy. Liczbę guzików zredukowano do minimum, a w oczy rzuca się oryginalna kierownica – 3-ramienna, z czego każde ramię składa się z 4 cieniutkich metalowych prętów. Sportowy roadster z Bawarii zabierze na swój pokład 2 osoby oraz 203 litry bagażu. Na lato przewidziany jest miękki dach, natomiast na zimę przewidziano hardtop z podgrzewaną tylną szybą.

Pod maską znalazła się 5-litrowa V8-ka znana z M5 E39 generująca 400 KM. Jednostka została sprzęgnięta z 6-biegową manualną skrzynią biegów, a napęd trafiał na tylne koła. W 2002 roku pojawiła się także Alpina Roadster V8. Była ona przeznaczona na rynek amerykański i wyposażona została w 5-stopniowy automat oraz tę samą, lecz nieco osłabioną, bo 375-konna jednostkę. Oprócz tego wyróżniała się innym wzorem felg oraz tapicerki.

W roku debiutu Z8-ki, wystąpiła ona w filmie o przygodach brytyjskiego agenta – Jamesa Bonda „Świat to za mało”.

Produkcja BMW Z8 została zakończona w 2003 roku z liczbą 5703 egzemplarzy złożonych ręcznie (z czego 555 sztuk to Alpina Roadster V8).

BMW Z8 - generacje

BMW Z8 - powiązane artykuły