• Aston Martin DB5 to najsłynniejszy samochód, jakim podróżował agent James Bond
  • Pierwszym odtwórcą roli agenta 007, który zasiadła za kierownicą brytyjskiego coupe, był właśnie Sean Connery
  • W późniejszym czasie słynny agent w osobach Rogera Moore'a, Timothy'ego Daltona czy Pierce'a Brosnana jeździł Astonem Martinem V8 Volante, BMW Z8 czy Lotusem Esprit

Sean Connery był pierwszym aktorem wcielającym się w rolę Jamesa Bonda. Oprócz niego agentami ratującymi świat w imieniu Jej Królewskiej Mości byli jeszcze: George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan oraz Daniel Craig. Jednak dla wielu fanów przygód najsłynniejszego agenta świata to właśnie Connery był tym najlepszym.

Aston Martin DB5 + Sean Connery = James Bond

Początkowo samochody, którymi jeździł James Bond, były zwykłym środkiem transportu, ale później zyskiwały na znaczeniu i stawały się bohaterami równie ważnymi, jak sam agent 007. Przez lata producenci samochodów docenili wartość, jaką filmy o Bondzie dawały ich pojazdom na międzynarodowej arenie i zaczęli nie tylko zabiegać o to, żeby to ich model pojawił się na ekranie, ale nawet wyposażali pojazdy w specjalne wyposażenie. Przed debiutem każdej części filmu fani z niecierpliwością oczekiwali na samochody, którymi będzie podjeżdżał ich ulubiony agent.

Z biegiem lat samochody Bonda stawały się coraz bardziej ekskluzywne. W części pt. „Doktor No" z 1962 r. 007 jeździł Sunbeamem Alpine, a w produkcji „Pozdrowienia z Moskwy" (1963 r.) wsiadł do Bentleya 3 ½ litra. Wreszcie w 1964 r. w filmie „Goldfinger" pierwszy raz pojawił się w Astonie Martinie DB5 i uczynił z tego modelu najbardziej legendarny samochód Bonda. Wprawdzie później taki samochód prowadził Pierce Brosnan w „Goldeneye", a Daniel Craig w „Skyfall", ale to Sean Connery stał się najsłynniejszym i niezapomnianym Bondem za kierownicą Astona Martina DB5 – w końcu był pierwszy.

W naszej galerii w roli głównej występuje wprawdzie Aston Martin DB5, ale przedstawiamy także inne pojazdy, które mogliśmy zobaczyć podczas misji agenta 007. Są nimi m.in. BMW Z8, Lotus Esprit czy Aston Martin V8 Volante.