• „Mazda Classic - Automobil Museum Frey” w Augsburgu to największe na świecie muzeum tej japońskiej marki
  • Muzeum zlokalizowane w dawnej zajezdni tramwajowej mieści jednocześnie 50 spośród 120 uzbieranych samochodów
  • Podczas wizyty można podziwiać pojazdy reprezentujące typy i serie, które japoński producent samochodów wprowadzał od lat 30.
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Historyczne pojazdy w historycznym otoczeniu. Jak to możliwe? Otóż „Mazda Classic - Automobil Museum Frey” ożywia wspaniałą historię modeli Mazdy w wyjątkowym anturażu dawnej zajezdni tramwajowej w Augsburgu.

Właściciel muzeum – Walter Frey jest kolekcjonerem już od około 40 lat. Początek kolekcji sięga 1980 roku i zaczął się od Mazdy Cosmo Sport, którą znalazł i kupił w New Jersey w USA. Dziś ten samochód jest wizytówką wszystkich wystawianych pojazdów. Walter Frey przekazał swoją pasję do kolekcjonowania swoim synom.

Wspólnie stworzyli największą na świecie kolekcję samochodów Mazdyi. W ich rękach znalazły się pojazdy reprezentujące typy i serie, które japoński producent samochodów wprowadzał od lat 30. XX w. Nic więc dziwnego, że zrodził się pomysł otwarcia muzeum.

Aby spełnić marzenie o muzeum samochodów, rodzina Freyów potrzebowała budynku z wystarczającą ilością miejsca. Przy wsparciu burmistrza Augsburga znaleźli w końcu to, czego szukali. Idealnym obiektem okazała się dawna zajezdnia tramwajowa, która łączy niezbędną przestrzeń z historycznym urokiem. Pięknie odrestaurowana lokalizacja, która jest w dużej mierze zabytkowym budynkiem, ma niepowtarzalny klimat – idealne miejsce dla zabytkowych pojazdów.

Muzeum Mazdy – rotacyjna wystawa

W muzeum znalazło się miejsce na jednoczesne pokazanie 50 spośród 120 uzbieranych pojazdów. Można na niej zobaczyć prawie wszystkie modele Mazdy, jakie kiedykolwiek były produkowane – zarówno te z konwencjonalnymi silnikami, jak i auta napędzane jednostkami Wankla. Ze względu na regularną wymianę pokazywanych pojazdów wystawa zawsze pozostaje interesująca i skłania do kilkukrotnych odwiedzin. Choć oczywiście niektóre klasyki, takie jak Mazda Cosmo Sport mają stałe miejsce na ekspozycji.

Muzeum Mazdy – informacje praktyczne

Muzeum znajduje się przy Wertachstraße 29b w Augsburgu. Wszelkich informacji można zasięgnąć pod numerem telefonu: +49 (0) 821 420 607 30 lub za pośrednictwem adresu: info@mazda-classic-frey.de. Wystawę można oglądać od czwartku do niedzieli w godzinach 10-18. Bilety dla dorosłych kosztują 5 euro, ulgowe – 2,50 euro, a dzieci do lat 12 włącznie – wstęp bezpłatny.

Zanim jednak wybierzecie się na zwiedzanie do Augsburga zapraszamy do naszej galerii, w której zobaczycie jak efektownie urządzono muzeum i jakie eksponaty można w nim zobaczyć.