Wybierz samochód

Aston Martin DB5

Aston Martin DB5

Aston Martin DB5 to ekskluzywny samochód sportowy produkowany przez brytyjską markę. Auto zadebiutowało w 1963 roku, a dziś jest prawdziwą legendą nie tylko brytyjskiej, ale i światowej motoryzacji. Jest następcą modelu DB4, choć niewiele się od niego różni z zewnątrz. Czemu (a właściwie komu) więc DB5 zawdzięcza swoją sławę? 2 (a właściwie 3) słowa - Bond. James Bond.

Pierwszy raz pojawił się w filmie "Goldfinger" Początkowo brytyjski producent nie był zainteresowany współpracą ze studiem filmowym, lecz borykał się z problemami finansowymi, które po doskonałym rozreklamowaniu auta w filmach o agencie 007, przestały być istotne. Co ciekawe, w książce Iana Fleminga o przygodach brytyjskiego agenta, jeździł on modelem DB Mark III, jednak gdy kręcono fim zdecydowano się na ówcześnie najnowszy model.

Wróćmy jednak do samego samochodu. Swoją nazwę zawdzięcza inicjałom ówczesnego dyrektora (Sir David Brown) i był 5. z kolei autem z serii DB. Za piękne i eleganckie nadwozie odpowiedzialny był włoski zakład Carrozzeria Touring Superleggera. Wbrew pozorom DB5 wcale nie prowadził się tak dobrze, jak było to prezentowane na filmie o agencie 007. Mówiono nawet, że pierwszy wypust Forda Mustanga (słynący właśnie raczej z kiepskiego prowadzenia) jest bardziej przewidywalny na drodze.

Wnętrze Astona to klasa sama w sobie. Szyk i elegancja, lecz bez miejsca dla przepychu czy kiczu. Skórzane fotele, drewniana kierownica i chromowane obwódki zegarów podkreślały dostojność marki, a w skład wyposażenia wchodziły m.in. elektrycznie sterowane szyby, wysokiej klasy radio oraz w niektórych modelach nawet klimatyzacja!

Pod maską znajdował się silnik benzynowy R6 o pojemności 4 litrów (w DB4 jednostka miała 3,7 litra), który został zaprojektowany przez Polaka Tadeusza Marka (znanego jako Tadek Marek). Jednostka generowała 282 KM, a moc przekazywana była na tylne koła za pomocą 4-biegowej przekładni manualnej.

Co ciekawe, obok 2-drzwiowego coupe oraz roadstera, powstało także 12 sztuk wersji shooting brake. Pierwszy egzemplarz powstał na zlecenie wcześniej wymienionego Sir Davida Browna, który pragnął wykorzystywać swój samochód przy swoich pasjach tj. gry w golf oraz myślistwie. Jednak gdy klienci odkryli oryginalny pomysł dyrektora, pozazdrościli mu i też chcieli takiego kupić. Za modyfikacje odpowiedzialna była firma Harold Radford Ltd.

Aston Martin DB5 zyskał miano najwolniejszego samochodu na torze testowym w popularnym programie Top Gear.

Produkcja modelu DB5 została zakończona w 1965 roku z liczbą niewielu ponad 1050 egzemplarzy, a jego następcą był model DB6.

Aston Martin DB5 - generacje

Aston Martin DB5 (1963&nbsp-&nbsp1965)

Aston Martin DB5 (1963 - 1965)

Aston Martin DB5 - powiązane artykuły