Wybierz samochód

Cadillac Fleetwood

Ikona samochodu

Cadillac Fleetwood to samochód osobowy klasy średniej produkowany przez amerykański koncern. Fleetwood jest osobnym modelem dopiero od 1985 roku, choć nazwa ta występowała już dużo wcześniej w nomenklaturze Cadillaca. Modele z dopiskiem Fleetwood były zazwyczaj wersjami lepiej wyposażonymi od swoich bazowych wersji. Z tym dopiskiem można było spotkać jakie modele jak Eldorado, 60 Special, 75 czy Brougham.

Gdy auto pojawiło się jako samodzielny model, było ono w rzeczywistości lepszą odmianą modelu DeVille. Auto początkowo występowało jako 4-drzwiowy sedan oraz 2-drzwiowe coupe, jednak w 1987 roku pojawiła się odmiana Fleetwood d'Elegance oraz odmianę z przedłużonym rozstawem osi – Fleetwood 60 Special. Od tego czasu z oferty zniknęło coupe.

Po 2 latach dopisek d'Elegance został zlikwidowany, a przedłużona wersja i „zwykła” zostały zespolone w jeden model o mniejszym rozstawie osi od 60 Special, ale większym niż standardowy Fleetwood. Dodatkowo do oferty powróciło coupe, które jednak bazowało na starym, krótki rozstawie osi.

W zależności od roku produkcji dostępne były różne silniki o różnych wariantach mocy. Początkowo do napędu służyła 4,1-litrowa V8-ka generująca 127, a od 1986 roku – 132 KM.W 1988 roku jednostka została powiększona do 4,5, a moc wzrosła do 155, a po 2 latach do 182 KM. W 1991 roku jednostka urosła ostatni raz – do pojemności 4,9 litra. Rozwijała ona 204 KM. Moc przenoszona była na przednią oś za pomocą 4-stopniowego automatu.

W 1993 roku na rynku pojawiła się II generacja Fleetwooda. Auto diametralnie się zmieniło. W gamie modelowej zastąpiło model Brougham, a konstrukcyjnie powiązane było m.in. z Chevroletem Caprice. Co ciekawe jednak, Fleetwood występował z dopiskiem Brougham i stanowił najbogatszą odmianę modelu.

Do napędu przeszło 2-tonowej limuzyny służył ogromny, 5,7-litrowy silnik benzynowy V8 generujący początkowo 185, a po roku 260 KM. Moc przekazywana była na tylne koła za pomocą 4-stopniowego automatu.

Produkcja Cadillaca Fleetwood zakończyła się w 1996 roku.

Cadillac Fleetwood - generacje

Cadillac Fleetwood - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!