Wybierz samochód

Cadillac Fleetwood

Cadillac Fleetwood to samochód osobowy klasy średniej produkowany przez amerykański koncern. Fleetwood jest osobnym modelem dopiero od 1985 roku, choć nazwa ta występowała już dużo wcześniej w nomenklaturze Cadillaca. Modele z dopiskiem Fleetwood były zazwyczaj wersjami lepiej wyposażonymi od swoich bazowych wersji. Z tym dopiskiem można było spotkać jakie modele jak Eldorado, 60 Special, 75 czy Brougham.

Gdy auto pojawiło się jako samodzielny model, było ono w rzeczywistości lepszą odmianą modelu DeVille. Auto początkowo występowało jako 4-drzwiowy sedan oraz 2-drzwiowe coupe, jednak w 1987 roku pojawiła się odmiana Fleetwood d'Elegance oraz odmianę z przedłużonym rozstawem osi – Fleetwood 60 Special. Od tego czasu z oferty zniknęło coupe.

Po 2 latach dopisek d'Elegance został zlikwidowany, a przedłużona wersja i „zwykła” zostały zespolone w jeden model o mniejszym rozstawie osi od 60 Special, ale większym niż standardowy Fleetwood. Dodatkowo do oferty powróciło coupe, które jednak bazowało na starym, krótki rozstawie osi.

W zależności od roku produkcji dostępne były różne silniki o różnych wariantach mocy. Początkowo do napędu służyła 4,1-litrowa V8-ka generująca 127, a od 1986 roku – 132 KM.W 1988 roku jednostka została powiększona do 4,5, a moc wzrosła do 155, a po 2 latach do 182 KM. W 1991 roku jednostka urosła ostatni raz – do pojemności 4,9 litra. Rozwijała ona 204 KM. Moc przenoszona była na przednią oś za pomocą 4-stopniowego automatu.

W 1993 roku na rynku pojawiła się II generacja Fleetwooda. Auto diametralnie się zmieniło. W gamie modelowej zastąpiło model Brougham, a konstrukcyjnie powiązane było m.in. z Chevroletem Caprice. Co ciekawe jednak, Fleetwood występował z dopiskiem Brougham i stanowił najbogatszą odmianę modelu.

Do napędu przeszło 2-tonowej limuzyny służył ogromny, 5,7-litrowy silnik benzynowy V8 generujący początkowo 185, a po roku 260 KM. Moc przekazywana była na tylne koła za pomocą 4-stopniowego automatu.

Produkcja Cadillaca Fleetwood zakończyła się w 1996 roku.

Cadillac Fleetwood - generacje

Cadillac Fleetwood - powiązane artykuły