Wybierz samochód

Citroen Berlingo

Citroen Berlingo

Citroën Berlingo to auto w zależności od wersji zarówno osobowe jak i dostawcze. Jest produkowane od 1996 roku przez koncern PSA.

I generacja, która zadebiutowała w tymże roku była dostępna jako 2-osobowy furgon lub 5-osobowy kombivan. Dzięki przesuwnym tylnym drzwiom, dostęp do tylnej kanapy (lub towaru) był ułatwiony. Co prawda Berlingo zostało zaprojektowane od podstaw, ale wykorzystywało niektóre podzespoły od innych modeli Citroëna (np. Xantii czy ZX). Pojemność bagażnika może imponować, wynosi ona aż 625 litrów!

W 2002 roku auto przeszło facelifting obejmujący przemodelowanie zderzaków, reflektorów oraz wnętrza, a po 4 latach przy okazji kolejnego liftingu, poszerzono także gamę silnikową. Napęd był przenoszony na przednie koła za pomocą 5-biegowej skrzyni manualnej.

Pod maską można było znaleźć jeden z 4 benzyniaków lub jeden z 2 diesli (1.9 D oraz 2.0HDI zostały przy okazji wcześniej wspomnianego liftingu zastąpione przez 1.6 HDI o 2 wariantach mocowych).

II generacja auta pojawiła się na rynku w 2008 roku, ale pierwsza była produkowana na równi jeszcze przez 2 lata. Podobnie jak poprzednik, II generacja Berlingo również była dostępna w wersji osobowej oraz dostawczej, jednak w tej drugiej odmianie występowała jeszcze w wersji wydłużonej (o tym samym rozstawie osi) oraz o podwyższonej ładowności. Napęd był wciąż przenoszony na przednie koła, a oprócz 5-biegowej skrzyni manualnej pojawiła się także skrzynia 6-stopniowa.

II generacja przeszła dwa, nieznaczne faceliftingi - pierwszy w 2012 roku, a drugi 3 lata później. Nieznacznie przeprojektowano przedni zderzak oraz grill, a lista dodatkowych opcji uległa wydłużeniu. Miała również bardzo pojemny bagażnik oraz mogła przewozić do 7 osób. Pod maską można znaleźć jeden z 2 silników benzynowych lub jeden z 2 wysokoprężnych. Wszystkie mają tą samą pojemność – 1.6 litra oraz moc 100 lub 120 KM. Bliźniaczym modelem jest Peugeot Partner.

Głównymi konkurentami Citroëna Berlingo są Dacia Dokker, Fiat Doblo, Renault Kangoo oraz Opel Combo.

Citroen Berlingo - generacje

Citroen Berlingo - powiązane artykuły

Pokaż więcej