Wybierz samochód

Daihatsu Cuore

Daihatsu Cuore

Daihatsu Cuore (Cuore oznacza po włosku „serce”) to samochód typu kei car. Jest to najmniejsze auto produkowane przez japońską firmę motoryzacyjną.

I generacja tego auta weszła do produkcji w 1980 roku, zastępując model Fellow Max, jako 3- lub 5-drzwiowy hatchback i w ówczesnych czasach był najmniejszym 5-drzwiowym autem świata. Do jego napędu służył malutki silnik o pojemności 0,5 litra, a od 1982 roku także o pojemności 0,6 litra o mocy odpowiednio 27 i 33 KM.

II generacja tego auta weszła do produkcji po 5 latach. Oprócz zmian w wyglądzie, auto doczekało się nowego silnika – R3 0.8 o mocy 44 KM. Co ciekawe, auto oprócz manualnej skrzyni, mogło zostać wyposażone w 2-stopniowy automat oraz napęd na 4 koła. Nowością był także katalizator.

Po kolejnych 5 latach, w 1990 roku do produkcji weszła III generacja Cuore. Silnik miał teraz 41 KM, a dzięki niewielkiej masie pojazdu (640 kg) dynamika była nienajgorsza (0-100 km/h w 15 s). Nowością były dodatkowe wzmocnienia boczne karoserii.

Specyfiką kolejnych generacji do 2000 roku, było powstawanie nowego auta co 5 lat. I tak w 1995 roku na rynku pojawiła się IV odsłona małego Daihatsu. Silnik zyskał 1 KM w stosunku do poprzednika ale zastosowano w nim elektroniczny wtrysk paliwa. Oprócz tego od 1997 roku można było dokupić kilka „nowinek technicznych” np. poduszkę powietrzną kierowcy, elektroniczne sterowane szyby, centralny zamek czy 3-stopniowy automat.

Tym razem nowa generacja pojawiła się już w 1999 roku. Zastosowano w niej nowy, litrowy silnik o mocy 55 KM a poduszka powietrzna kierowcy i pasażera byłą standardem. Dopłaty wymagało ABS, wspomaganie kierownicy, elektroniczne sterowanie szyb oraz lusterek i, co ciekawe, dostępna była także klimatyzacja. W stosunku do I generacji, piąta odsłona Cuore przytyła 155 kg.

W 2003 roku pojawiła się już VI generacja japońskiego auta. Zastosowano w nim unowocześniony litrowy silnik R3 o mocy 58 KM, który pozwalał na sprint do „setki” w 12,2 sekundy. To imponujący wynik jak dla tego małego autka. Nowością były m.in. boczne poduszki powietrzne, możliwość regulacji kolumną kierowniczą oraz centralny zamek sterowany z pilota.

Po 4 latach zadebiutowała VII generacja Daihatsu Cuore. Pod maską znalazł się nowy, 3-cylindrowy silnik o pojemności 1 litra i mocy 70 KM. Dzięki masie ok. 800 kg, pozwala to rozpędzić małe japońskie autko do 100 km/h w 11 sekund! Moment obrotowy jest przenoszony na przednią oś za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni manualnej. Cuore jest w stanie pomieścić 4 osoby oraz 160 litrów bagażu. Po złożeniu tylnej kanapy, pojemność bagażnika wzrasta do 414 litrów. Nowością w tej generacji było m.in. możliwość domówienia komputera pokładowego, obrotomierza, tempomatu czy nawet skórzanych foteli!

Daihatsu Cuore - generacje

Daihatsu Cuore - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!