Będą samochodowe wraki na poboczu, zakrwawione ofiary, ratownicy medyczni udzielający pierwszej pomocy, straż pożarna rozcinająca zgniecione wozy i policja nadzorująca ruch samochodów. Szokujące obrazy mają przemówić do wyobraźni kierujących i pasażerów. Jednocześnie dla służb ratunkowych stanowią okazję do ćwiczeń.

Akcja połączona będzie z happeningiem edukacyjnym, który odbędzie się na pobliskim parkingu. Organizatorzy będą zachęcać podróżnych, by na kwadrans zatrzymali się i sprawdzili, czy jeżdżą bezpiecznie. Za pomocą alkogogli będzie tu można przekonać się jak alkohol wpływa na sprawność kierowcy, a dzięki specjalnemu symulatorowi - sprawdzić, czym skutkuje jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Wszyscy goście będą mogli też nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie poprowadzą harcerze z Grupy Ratowniczej Bemowo w Warszawie, którzy na co dzień wspomagają zawodowe służby ratownicze w niesieniu pomocy potrzebującym. Pokażą jak prawidłowo ułożyć ofiarę, jak sprawdzić oddech oraz jak wykonać masaż serca.

Będzie też nauka zakładania podstawowych opatrunków i prawidłowego powiadamiania o wypadku służb ratowniczych. Wszyscy, którzy zaliczą szkolenie, skorzystają z symulatora jazdy bez pasów oraz alkogogli będą mogli spróbować swoich sił na torze gokartowym.

Organizatorzy happeningu edukacyjnego chcą też popularyzować krwiodawstwo. Od 11.00 do 13.00 w Pszczółkach czynny będzie mobilny punkt pobierania krwi. W specjalnym autobusie, pod opieką lekarzy i pielęgniarek z Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku, każdy zdrowy i odważny będzie mógł oddać krew dla ofiar wypadków samochodowych.

Specjalne pokazy rozcinania samochodów i wyciągania z wraków ofiar wypadków przygotowała natomiast Straż Pożarna. Do dyspozycji uczestników happeningu będą też policjanci, którzy chętnie odpowiedzą na pytania dotyczące ruchu drogowego. Wszyscy goście happeningu dostaną wydawnictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ułatwiające bezpieczną podróż po Polsce: mapę remontów prowadzonych na drogach krajowych i mapę fotoradarów.

Program "Drogi zaufania"

"Drogi zaufania" to strategiczny program ochrony życia i zdrowia użytkowników dróg krajowych realizowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Pilotażowa edycja programu realizowana była od lipca do grudnia 2007 r. na drodze krajowej nr 8. Drogowcy prowadzili na niej wzmożone prace inżynieryjne, poprawiające bezpieczeństwo użytkowników drogi. Ustawiono też ponad sto fotoradarów. W efekcie liczba śmiertelnych ofiar wypadków samochodowych na drodze krajowej nr 8 spadła o 28 proc. Wynik jest tym lepszy, że w tym samym czasie na wszystkich drogach w kraju liczba ta wzrosła o 6 procent!

W tym roku do akcji włączono kolejnych osiem dróg krajowych. W konsekwencji program prowadzony jest w całej Polsce na trasach o numerach od 1 do 9. W jego ramach zmodernizowanych zostanie 418 km nawierzchni, oświetlonych będzie 91 przejść dla pieszych, stanie 64 nowych sygnalizacji świetlnych.

Drogowcy wybudują też 90 km chodników ścieżek rowerowych, przebudują 64 skrzyżowania i ustawią 64 km barierek ochronnych. Na poboczach stanie też 450 fotoradarów.