• Z Omodą 7 warto się bliżej zapoznać, bo to kolejny chiński SUV, który niebawem dotrze do Europy. Ma wywołać zamieszanie nie tylko niską ceną
  • Główny konkurent? Toyota RAV4 z hybrydą plug-in. Chiński odpowiednik tego auta ma zasięg 1200 km (95 km w trybie elektrycznym)
  • Projektując tego SUV-a, Omoda zainspirowała się... kontrolerem do PlayStation 5. W kabinie auta znalazło się też bezpośrednie powiązanie z japońskim Sony

Omoda 7 będzie drugim globalnym modelem w ofercie koncernu Chery. Nowy SUV jest zauważalnie większy od znanej nam już Omody 5. Wymiarami delikatnie przewyższa też Toyotę RAV4 – ma 4621 mm długości, 1872 mm szerokości i 1673 mm wysokości. Rozstawi osi? Równe 2,7 m. Publiczność mogła już dokładnie obejrzeć ten samochód podczas trwających targów motoryzacyjnych w Pekinie.

Omoda 7, czyli większa i gadżeciarska Omoda 5

Serwis CarNewsChina informuje, że Omoda 7 powstała na rozciągniętej platformie modelu 5. Nie zdradza tego jednak stylistyka. Większy SUV ma dość klasyczny front (poziome reflektory) unowocześniony kratą chłodnicy, której wzór "ginie" w przednim zderzaku. Do tego "lewitujący" dach w kontrastującym kolorze i 20-calowe alufelgi o spiralnym wzorze.

A napęd? Na razie tylko jeden – hybryda plug-in zapewniająca ok. 1200 km zasięgu, z czego na prądzie będzie można pokonać aż 95 km. Chery zaprzęgło tu do pracy generujący 220 Nm silnik benzynowy 1.5 T-GDI o mocy 156 KM. Wspierający go motor elektryczny obniża średnie zużycie paliwa do 4,98 l/100 km (według chińskich norm, więc lepiej się nie przywiązywać). Co ciekawe, Omoda 7 ma być wyposażona w system brake-by-wire, czyli elektronicznie sterowane hamulce.

Omoda 7 Foto: Omoda
Omoda 7

Omoda 7 będzie próbowała uwieść pokolenie graczy

Kabina pojazdu przypomina bardziej wnętrze Tesli, niż chińskie projekty. Deska rozdzielcza i konsola środkowa są utrzymane w duchu minimalizmu, ale nie aż tak surowym jak u Elona Muska. Dominującym elementem jest 15,6-calowy ekran, który można przesuwać poziomo tak jak w innym chińskim aucie – Zeekrze X.

Chery, projektując Omodę 7, podobno inspirowało się... kontrolerem do konsoli PlayStation 5. Sterowanie funkcjami auta ma być możliwe nie tylko za pomocą przesuwnego ekranu, ale też gestów i głosu. Do świata gamingu rzekomo nawiązują też fotele obite nubukową skórą. Bezpośrednie powiązanie z Sony to 14-głośnikowy zestaw audio tej firmy (dwa malutkie głośniczki są wbudowane w zagłówek kierowcy).

Chiński rywal Toyoty RAV4 ma zadebiutować na rynkach globalnych w 2025 r. Czy będzie hitem w Europie? Niewykluczone, o ile tylko Chińczycy zachowają swoją atrakcyjną politykę cenową (a w tym mogą im przeszkodzić europejskie cła...).