Wybierz samochód

Hyundai Genesis

Hyundai Genesis

Hyundai Genesis to auto klasy średniej-wyższej oferowane przez koreańskiego producenta. I generacja tego 4-drzwiowego sedana pojawiła się w 2008 roku zastępując nieco kontrowersyjny model Dynasty.

Niestety Genesis nie pojawił się na rynkach europejskich, za to w Stanach Zjednoczonych odniósł poważny sukces, a w 2009 roku zdobył nawet tytuł Samochodu Roku Ameryki Północnej. Pod maską limuzyny Hyundaia znalazły się 3 silniki benzynowe – dwie V6-ki i jedna V8-ka. Mniejsze jednostki miały pojemność 3,3 oraz 3,6 litra i rozwijały odpowiednio 262 i 290 KM. Topowy silnik miał 4,6 litra pojemności i dysponował mocą 380 KM. Moment obrotowy był przekazywany na tylne koła za pośrednictwem automatu o 6 lub 8 przełożeniach.

W 2012 roku auto przeszło jeszcze drobne zmiany kosmetyczne polegające na modyfikacji grilla oraz reflektorów. Już rok później na rynku zadebiutowała II generacja Genesis'a.

Tym razem auto zagościło także na europejskim rynku. Nadwozie stało się bardziej opływowe i dynamiczne, przez co miało dosyć zadziorny charakter. Stylistyka nawiązuje do nowego języka marki „Fludic Sculpture 2.0”, a tuż nad grillem umieszczono nie logo marki, lecz specjalnie stworzony znaczek dla tego modelu, podobnie jak w większym Equus'ie. Nowością w Hyundaiu była także możliwość zamówienia napędu na wszystkie koła.

Pod maską pozostały jednostki V6 i V8, jednak ich pojemność uległa zmianie. 6-cylindrowe silniki miały 3, 3.3 i 3.8 litra pojemności i moc od 257 do 315 KM. Topowy, 8-cylindrowy benzyniak ma 5 litrów pojemności oraz dysponuje imponującą mocą 425 KM. Wewnątrz auta znajdziemy naprawdę sporo miejsca i przewiezienie 5 osób w godnych warunkach nie sprawi problemu. Bagażnik z kolei daje nam do dyspozycji aż 493 litry pojemności. Podstawowe wyposażenie jest stosunkowo ekskluzywne i obejmuje takie rzeczy jak np. asystenta parkowania, system kontroli i utrzymania pasa ruchu, aktywny tempomat, a także czujniki i kamery wspomagające parkowanie.

W 2016 roku szefowie marki z Korei Południowej zdecydowali się wydzielić model Genesis z gamy i oferować go jako oddzielną, ekskluzywną marką należącą do Hyundaia pod nazwą Genesis G80.

Głównymi rywalami Hyundaia Genesis są m.in. Audi A6, BMW serii 5, Lexus GS czy Volvo S90.

Hyundai Genesis - generacje

Hyundai Genesis II (2014&nbsp-&nbsp)

Hyundai Genesis II (2014 - )

Hyundai Genesis - powiązane artykuły

Katalog Samochodów Auto Świat