Wybierz samochód

Opel Tigra

Ikona samochodu

Opel Tigra to kompaktowy samochód osobowy produkowany przez koncern GM. Auto zadebiutowało w 1994 roku jako mniejsza siostra legendarnej Calibry. W zależności od rynku, pojazd występował jako Vauxhall Tigra (Wlk. Brytania), Chevrolet Tigra (Meksyk i Brazylia) oraz Holden Tigra (Australia).

Opel Tigra był konstrukcyjnie oparty na modelu Corsa B. Przejął od niej wnętrze, niektóre silniki oraz płytę podłogową. Co ciekawe, początkowo Tigra miała być kabrioletem, jednak w dalszej fazie projektu pomysł ten upadł. Tigra wyróżnia się bardzo ciekawym, 3-drzwiowym nadwoziem typu coupe. W przedniej części, linia nadwozia delikatnie unosi się do góry i płynnie przechodzi w tylną część nadwozia, w której dominuje ogromna tylna szyba, która jednocześnie, jak się później okazało, stała się przekleństwem Opla.

Początkowo uznana za designerską i imponującą, szyba, powodowała przy gwałtowanym zamykaniu klapy zbyt duży wzrost ciśnienia wewnątrz auta, co z kolei prowadziło do… jej pęknięcia. Problem ten został zażegnany dzięki zastosowaniu lekko opadających szyb, dzięki czemu powietrze miało gdzie „uciec”. Dynamiczna sylwetka Tigry miała zachęcić młodszą klientelę do zakupu. Największym wrogiem małego Opla była jednak rdza, która pojawiała się bardzo szybko.

Do napędu zastosowano jedynie 2 silniki benzynowe – mniejszy, 90-konny miał 1.4 litra pojemności i mógł być łączony z 4-stopniowym automatem lub 5-biegową przekładnią manualną, a większy, 106-konny o pojemności 1.6 litra współpracował jedynie ze skrzynią manualną. Moc kierowana była na przednią oś.

W 2000 roku zakończono produkcję Opla Tigry, a po 4 latach zdecydowano się wznowić model, tym razem z dopiskiem TwinTop. W przeciwieństwie do poprzednika, Tigra TwinTop miała nadwozie typu ca brio-coupe ze składanym, twardym dachem. Co ciekawe, dach po złożeniu nie zajmował całej przestrzeni bagażowej – podczas jazdy z otwartym dachem, do dyspozycji pasażerów było 250 litrów; gdy dach był zamknięty – 400 litrów + 70-litrowy schowek za fotelami.

Na tym nie koniec różnic – druga odsłona Tigry była autem 2-osobowym, podczas gdy Opel deklarował że I generacja jest autem 2+2 (w rzeczywistości w II rzędzie było bardzo niewiele miejsca i realnie mieściły się tam dzieci lub zakupy). Konstrukcyjnie Opel Tigra TwinTop oparty był na Corsie C, jednak pod względem stylistycznym zdecydowanie bliżej jej było do Astry.

Do napędu służyły 1,4- oraz 1,8-litrowe benzyniaki generujące kolejno 90 i 125 KM oraz 1,3-litrowy turbo diesel CDTI rozwijający 70 KM. Moc kierowana była na przednie koła za pośrednictwem 5-biegowej przekładni ręcznej lub 4-stopniowej skrzyni automatycznej. W 2006 roku Opel Tigra TwinTop zdobyła tytuł Kabrioletu Roku.

W 2009 roku natomiast zakończono jej produkcję ze względu na zbyt niskie zainteresowanie modelem. Było to przede wszystkim spowodowane zbyt wysoką ceną.

Opel Tigra - generacje

Opel Tigra - powiązane artykuły