• Można skorzystać z 75 proc. odliczenia wydatków związanych z użytkowaniem samochodu (np. paliwa czy przeglądów)
  • Eksperci cytowani przez Gazetę Prawną wskazują, że można skorzystać z odliczenia samochodu użyczonego przez rodzinę
  • Na wypadek kontroli skarbowej warto mieć np. umowę użyczenia pojazdu aby uniknąć zarzutu próby uniknięcia opodatkowania

Nie tylko paliwo. Także zakupy płynu do spryskiwacza, płatności za części, czy przeglądy. Koszty użytkowania samochodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej można odliczać w różnej wysokości. Wszystko zależy od tego czy samochód stanowi własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą czy też nie.

Jeśli samochód należy do przedsiębiorcy, to wówczas od przychodu można odliczyć 20 proc. kosztów użytkowania. Niby sporo, ale można też więcej. Ustawodawca przewiduje 75 proc. w tzw. pozostałych przypadkach. Według Gazety Prawnej można skorzystać z odliczenia w wysokości 75 proc. nie tylko w przypadku samochodów, które należą do podatnika i są wprowadzone w ewidencję środków trwałych. Można również skorzystać wówczas, gdy auto jest wzięte w najem, leasing lub dzierżawę. Na tym jednak nie koniec.

Eksperci cytowani przez Gazetę Prawną wskazują możliwość odliczenia także wówczas, gdy podatnik skorzysta z samochodu użyczonego przez rodzinę (o ile auto nie stanowi własności kilku osób, które nie są wskazane w ustawie od spadków i darowizn). W grę wchodzą osoby mieszczące w pierwszej oraz w drugiej grupie podatkowej. Innymi słowy chodzi o osoby wskazane w ustawie o podatku od spadków i darowizn, czyli m.in: obecnego małżonka (nie byłego), zstępnych (córka, syn, wnuki oraz prawnuki), wstępnych (np. ojciec, matka, dziadkowie) a także macochy, teściów, zięcia czy synowej. W drugiej grupie są zaś m.in. siostrzeńcy, bratankowie, rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków.

Warto przy tym pamiętać, że możliwość odliczenia może się wiązać z koniecznością udowodnienia organom skarbowym, że nie doszło np. do próby uniknięcia opodatkowania. Na wypadek kontroli skarbowej warto zatem mieć np. umowę użyczenia pojazdu szczególnie w przypadku gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą wykorzystuje np. prywatne auto.