Auto Świat Porady Prawo Auto firmowe na teścia, czyli lepiej pożyczyć niż kupić

Auto firmowe na teścia, czyli lepiej pożyczyć niż kupić

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Możliwość odliczenia wydatków na firmowy samochód może się przyczynić do tego, że będziemy chętniej użyczali pojazdy niż je kupowali. Zmiany w prawie mogą znacząco odmienić rynek samochodów w Polsce.

Poznaj sposób na korzystny zakup auta przez internet
Auto Świat
Poznaj sposób na korzystny zakup auta przez internet
  • Można skorzystać z 75 proc. odliczenia wydatków związanych z użytkowaniem samochodu (np. paliwa czy przeglądów)
  • Eksperci cytowani przez Gazetę Prawną wskazują, że można skorzystać z odliczenia samochodu użyczonego przez rodzinę
  • Na wypadek kontroli skarbowej warto mieć np. umowę użyczenia pojazdu aby uniknąć zarzutu próby uniknięcia opodatkowania

Nie tylko paliwo. Także zakupy płynu do spryskiwacza, płatności za części, czy przeglądy. Koszty użytkowania samochodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej można odliczać w różnej wysokości. Wszystko zależy od tego czy samochód stanowi własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą czy też nie.

Jeśli samochód należy do przedsiębiorcy, to wówczas od przychodu można odliczyć 20 proc. kosztów użytkowania. Niby sporo, ale można też więcej. Ustawodawca przewiduje 75 proc. w tzw. pozostałych przypadkach. Według Gazety Prawnej można skorzystać z odliczenia w wysokości 75 proc. nie tylko w przypadku samochodów, które należą do podatnika i są wprowadzone w ewidencję środków trwałych. Można również skorzystać wówczas, gdy auto jest wzięte w najem, leasing lub dzierżawę. Na tym jednak nie koniec.

Eksperci cytowani przez Gazetę Prawną wskazują możliwość odliczenia także wówczas, gdy podatnik skorzysta z samochodu użyczonego przez rodzinę (o ile auto nie stanowi własności kilku osób, które nie są wskazane w ustawie od spadków i darowizn). W grę wchodzą osoby mieszczące w pierwszej oraz w drugiej grupie podatkowej. Innymi słowy chodzi o osoby wskazane w ustawie o podatku od spadków i darowizn, czyli m.in: obecnego małżonka (nie byłego), zstępnych (córka, syn, wnuki oraz prawnuki), wstępnych (np. ojciec, matka, dziadkowie) a także macochy, teściów, zięcia czy synowej. W drugiej grupie są zaś m.in. siostrzeńcy, bratankowie, rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków.

Warto przy tym pamiętać, że możliwość odliczenia może się wiązać z koniecznością udowodnienia organom skarbowym, że nie doszło np. do próby uniknięcia opodatkowania. Na wypadek kontroli skarbowej warto zatem mieć np. umowę użyczenia pojazdu szczególnie w przypadku gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą wykorzystuje np. prywatne auto. 

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków