Zezłomowanie samochodu to często jedyne wyjście, jeżeli został on w dużym stopniu uszkodzony i nie jesteśmy w stanie go odratować naprawą czy wymianą części. Kasacja pojazdu to wycofanie go z eksploatacji. Nie można się nim poruszać, a sam szkielet z mechanizmem zostaje oddany do zniszczenia. Auto, które nie nadaje się do bezpiecznej jazdy lub jest nieopłacalne w naprawie, może zostać przekazane na złom. Na co należy się przygotować?
Jakie przypadki obejmuje kasacja pojazdu?
Był z tobą kilka lat, przeżyliście wspólnie piękne podróże, a teraz czas się z nim pożegnać. Kasacja pojazdu to często trudny moment dla właściciela, którego pojazd uległ całkowitemu zniszczeniu. Zostajemy bez transportu, tracimy sporo pieniędzy za poniesione koszty zakupu i eksploatacji, a także emocjonalnie przeżywamy jego nieodwracalne oddanie. Najczęściej jest to jednak konieczność.
Kasacja obejmuje samochody, które:
- nie nadają się do bezpiecznej jazdy,
- są całkowicie zniszczone po pożarze lub zatopieniu,
- uległy znacznemu wgnieceniu i uszkodzeniu w wypadku lub kolizji,
- są bardzo starym pojazdem, który ma wysokie zużycie podzespołów,
- nie przeszły przeglądu technicznego,
- są objęte kolosalną ceną naprawy.
Czy warto inwestować w taki pojazd? Raczej nie da się go odratować, więc najlepszym wyborem jest jego zezłomowanie. Każdy samochód, który nie nadaję się do użytku, powinien zostać poddany utylizacji.
Legalna kasacja pojazdu
Kasacja pojazdu odbywa się w licencjonowanej Stacji Demontażu Pojazdów. Przekazując maszynę do punktu złomowania, musimy przygotować kilka dokumentów:
- dowód rejestracyjny,
- kartę pojazdu,
- tablice rejestracyjne,
- umowę kupna,
- numer VIN,
- pisemną zgodę, jeżeli jest dwóch właścicieli.
Samochód zostaje zabrany przez auto złom na lawetę, a następnie rozebrany na części pierwsze. Pozyskane wyposażenie, które nadaje się jeszcze do używania, zostaje przekazane na sprzedaż. Reszta elementów zostaje pogrupowana ze względu na użyte tworzywa m.in.: stal, karoserie, szkło, zużyte opony czy kable. Są one oddane do utylizacji, według ogólnych wymogów prawnych.
Warto wiedzieć, że Stacja Demontażu Pojazdów to legalne miejsce rozbiórki części oraz złomowania. Auto złom to również stacja usuwania pojazdów, jednak należy się upewnić, czy aby na pewno posiada pozwolenie na wyjmowanie części. W innym wypadku my jak i właściciele stacji możemy mieć z tego tytułu kłopoty. Demontaż szkodliwych dla środowiska czynników, powinien odbywać się wyłącznie w legalnych warunkach.
Czy trzeba ponieść dodatkowe koszty kasacji?
W ramach utylizacji naszego pojazdu możemy dostać niewielką rekompensatę w formie kilkuset złotych za oddane części. Komis przekazuje gotówkę „do ręki”. Wycena samochodu zależy od jego ciężaru, przy czym musi to być minimum 90% wagi wpisanej do dowodu rejestracyjnego. Kasacja pojazdu może zostać wykonana nawet jeżeli auto przyjechało w częściach i waży zdecydowanie mniej, niż w dokumentach. W takim wypadku stacja może odejmować nawet 10 zł za każdy brakujący kilogram. To jedyna opłata, którą należy ewentualnie uregulować — cała reszta jest bezpłatna.
Najpierw kasacja samochodu, później wyrejestrowanie pojazdu
Jeżeli już pożegnaliśmy swój samochód, należy pamiętać o dokonaniu najważniejszych formalności. Kasacja pojazdu to obowiązek SDP, ale wszelkie sprawy urzędowe musimy załatwić osobiście.
W pierwszej kolejności kierujemy się do Wydziału Komunikacji. Tam należy wyrejestrować pojazd. Mamy 30 dni na doniesienie wszelkich dokumentów. Urzędowi należy przekazać:
- wniosek o wyrejestrowanie samochodu, który znajdziemy w punkach komunikacji lub w internecie,
- dowód rejestracyjny,
- zaświadczenie o przekazaniu pojazdu do Stacji Demontażu Pojazdów (wydawany w dniu oddania auta),
- kartę pojazdu (jeżeli została wydana),
- tablice rejestracyjne.
A co z ubezpieczeniem OC? Z dniem kasacji przestaje ono obowiązywać. Należy jednak poinformować ubezpieczyciela, że pojazd został zezłomowany. Istnieje szansa, że część niewykorzystanej składki z polisy zostanie nam zwrócona.