Tabliczka znamionowa — co to jest?

Dzięki informacjom zawartym na tabliczce znamionowej identyfikacja dowolnego samochodu lub maszyny staje się bardzo prosta. Tabliczka znamionowa jest najczęściej wykonana z bardzo trwałego materiału odpornego na wysoką temperaturę. Taki sposób wykonania tego elementu chroni go przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Aby jeszcze lepiej zabezpieczyć i utrwalić dane znajdujące się na tabliczce znamionowej, często stosuje się metodę grawerowania. Napisy powstałe w ten sposób charakteryzują się wysokim współczynnikiem odporności. Tabliczki znamionowe znajdziemy na wielu rodzajach urządzeń oraz pojazdów, m.in. na samochodach, urządzeniach domowych czy maszynach rolniczych. Dodatkowo usprawniają one obsługę tych sprzętów oraz pomagają w ich naprawie czy konserwacji.

Jakie informacje powinna zawierać tabliczka znamionowa pojazdu?

Na każdej tabliczce znamionowej powinny znaleźć się podstawowe informacje o marce pojazdu oraz numerze świadectwa homologacji. Nazwa modelu nie jest uwzględniana, wynika ona bezpośrednio z numeru VIN przypisanego do konkretnego modelu auta. Oprócz tego na tabliczce znamionowej muszą znajdować się takie dane jak dopuszczalna masa całkowita pojazdu oraz dopuszczalne obciążenie.

W przypadku zespołu pojazdów (samochód i przyczepa) emblemat musi zawierać również informację o dopuszczalnej masie całkowitej całego zestawu. Liczba podawanych danych technicznych pojazdu lub maszyny nie jest ściśle uregulowana, pole do manewru jest zatem bardzo duże. Niektórzy producenci podają również takie parametry jak: pojemność oraz moc silnika, rok produkcji lub szczegółowe oznaczenie lakieru.

Gdzie szukać tabliczki znamionowej?

Miejsce, w którym znajduje się tabliczka znamionowa, może być bardzo różne. Wszystko zależy od producenta, który samodzielnie ustala lokalizację oznaczenia urządzenia lub pojazdu. Często tabliczka nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. W przypadku samochodów osobowych zazwyczaj znajduje się na niewymienialnych elementach karoserii np. na środkowej części słupka lub pod maską.

Kiedy mamy do dyspozycji samochód oraz przyczepę, wielu z nas zastanawia się, w którym miejscu znajduje się tabliczka znamionowa przyczepy. Gdzie jest zazwyczaj montowana? W większości przyczep numer oraz sama tabliczka z oznaczeniem są umieszczone na przedniej ramie, po prawej lub lewej stronie.

Co zrobić w przypadku braku tabliczki znamionowej?

W świetle obowiązującego w naszym kraju prawa każdy pojazd powinien być wyposażony w tabliczkę znamionową. Jej brak może wiązać się z konsekwencjami prawnymi. Bez tabliczki znamionowej nasze auto na pewno nie przejdzie przeglądu technicznego. Za jej brak możemy również otrzymać mandat karny w przypadku kontroli drogowej.

Brak tego pozornie nieistotnego elementu w naszym pojeździe może przynieść sporo problemów. Co zrobić zatem w sytuacji, kiedy nie mamy tabliczki znamionowej? W pierwszej kolejności należy zgłosić się po zaświadczenie o jej braku z najbliższej stacji diagnostycznej. Następnie udajemy się do Wydziału Komunikacji i wypełniamy odpowiedni wniosek o wydanie nowej tabliczki. Po wniesieniu należnej opłaty wystarczy już tylko zaczekać na wydanie nowej tabliczki znamionowej.

Bardzo ważne jest, aby w urzędzie stawił się właściciel bądź współwłaściciele pojazdu — jeżeli np. samochód jest zapisany na kilka niezależnych osób. Gdy jest to niemożliwe, niezbędne będzie pełnomocnictwo. Najczęściej jest ono w formie pisemnej złożone przez właściciela pojazdu, który nie może stawić się osobiście w urzędzie.