Rozpocznij quiz
Jaką odległość należy zachować między jadącymi kolumnami samochodów ciężarowych?
Poprawna odpowiedź: Nie mniejszą niż 500 metrów.
Kodeks drogowy – art. 32 (czyli wcale nie tak daleko) – i wszystko jasne! Jeśli nigdy się z tą wiedzą nie spotkałeś, to dlatego, że przeciętnemu kierowcy auta osobowego wiedza o tym, jak jechać w kolumnie, w praktyce nie jest potrzebna do szczęścia. Ale do zdania egzaminu – już tak – podobne kwestie znajdują się w bazie pytań na kat. B! Dodamy więc, że aut osobowych, motocykli czy motorowerów może być w kolumnie 10, rowerów 15, a pozostałych pojazdów (w tym ciężarówek) – maksymalnie 5.
Czy w tej sytuacji, kierując samochodem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej 12 ton, masz prawo wyprzedzić samochód osobowy?
Poprawna odpowiedź: Nie
Nie, gdyż znak „zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe” dotyczy ciężarówek o dmc. pow. 3,5 tony.
Kierujesz samochodem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej 12 ton. Czy w przedstawionej sytuacji wolno Ci wjechać na autostradę przez tę bramkę?
Poprawna odpowiedź: Tak
Ponieważ nie ma zakazu (widać, że znaki zakazują wjazdu przez sąsiednie bramki), to dlaczego nie?
Kierujesz pojazdem o wysokości 2,8 metra, załadowanym do wysokości 3,8 metra. Czy wolno Ci kontynuować jazdę tą drogą?
Poprawna odpowiedź: Nie
Znak widoczny na zdjęciu to znak B-16. A oto, co mówi na jego temat tekst rozporządzenia opisującego wszystkie znaki drogowe: „Znak B-16 „zakaz wjazdu pojazdów o wysokości ponad ...... m” oznacza zakaz ruchu pojazdów, których wysokość (również z ładunkiem) jest większa od wartości podanej na znaku.” Zresztą można się domyślić, że o tym, czy da się przejechać pod wiaduktem, decyduje nie tylko wysokość samego pojazdu, ale też wystającego ładunku.
Kierujesz pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej 16 ton, którego rzeczywista masa całkowita wynosi 14 ton. Czy wolno Ci wjechać na ten most?
Poprawna odpowiedź: Tak
Ten znak mówi o „rzeczywistej masie pojazdów”. Uwaga, w przypadku zespołu pojazdów liczy się suma mas samochodu i przyczepy (naczepy).
Kierujesz autobusem o długości 13 metrów. Czy na drodze za tym znakiem postój Twojego pojazdu dozwolony jest tylko na wyznaczonych w tym celu parkingach?
Poprawna odpowiedź: Tak
„Zabrania się zatrzymania pojazdu: (...) na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami”. To cytat z Prawa o ruchu drogowym – i wszystko jasne.
Czy na tak oznakowanej drodze wolno Ci poruszać się samochodem ciężarowym o nacisku osi pojedynczej wynoszącym 9 ton?
Poprawna odpowiedź: Nie
Na tej drodze maksymalny nacisk osi to 8 ton. A skąd ta wiedza? Na zdjęciu mamy znak (żółtą tabliczkę) z numerem drogi. W zależności od koloru tabliczki oraz (!) obwódki (czarna, czarna przerywana, biała) dopuszczalny nacisk osi wynosi np. 8, 10 albo 11,5 tony. Najłatwiej przystępnym źródłem wiedzy o dopuszczalnych naciskach osi na danej drodze, poza m.in. Ustawą o drogach publicznych, jest Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
Czy w tej sytuacji, parkując autobusem na drodze, masz obowiązek włączyć światła pozycyjne lub postojowe?
Poprawna odpowiedź: Nie
Nie, gdyż można przyjąć, że w danym miejscu (droga jest oświetlona) nie można mówić o niedostatecznej widoczności.
Czy na tak oznakowanej drodze wolno Ci poruszać się autobusem o nacisku osi pojedynczej wynoszącym 10 ton?
Poprawna odpowiedź: Tak
Tak jak w pytaniu 7 – o tym, jaki maksymalny nacisk osi obowiązuje na danej drodze, mówi tabliczka z numerem drogi występująca w wielu wersjach. A większość posiadaczy prawa jazdy kat. B uważa, że te tabliczki są dla ozdoby...
10.Kierujesz autobusem wykonującym odpłatny przewóz osób na regularnych liniach. Czy w tej sytuacji wolno Ci korzystać w dowolnym czasie z prawego pasa ruchu?
Poprawna odpowiedź: Tak
Buspasy co do zasady są przeznaczone dla autobusów kursujących na regularnych liniach
11.Czy w tej sytuacji, parkując autobusem o długości 6 m, właściwie użyłeś świateł postojowych?
Poprawna odpowiedź: Tak
Tak, taki autobus podczas postoju może być oświetlony „jednostronnie” – od strony osi drogi. „W pojeździe niezłączonym z przyczepą oraz w zespole pojazdów o długości nieprzekraczającej 6 m dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni.”
Czy tak pozostawiony na postoju bez opieki autobus jest prawidłowo zabezpieczony przed możliwością uruchomienia go przez osobę niepowołaną?
Poprawna odpowiedź: Nie
Kierowca ma obowiązek zabezpieczyć pojazd przed uruchomieniem przez osobę niepowołaną – może więc, wychodząc z autobusu, zostawić w środku pasażerów, ale nie po=winien zostawiać kluczyków
13.Z jaką maksymalną dopuszczalną prędkością możesz jechać kierując samochodem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t na autostradzie?
Poprawna odpowiedź: 80 km/h
Samochody ciężarowe o masie pow. 3,5 t. nie mogą jechać szybciej niż 80 km/h. Tzn. mogą, ale im nie wolno.
14.Samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t ciągnie przyczepę. O ile procent rzeczywista masa przyczepy może przekroczyć rzeczywistą masę ciągnącego ją samochodu?
Poprawna odpowiedź: 40 proc.
Art. 62. 1. Prawa o ruchu drogowym: „Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez: samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t – nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej tego samochodu powiększonej o 40%;” W przypadku samochodu o dmc do 3,5 t rzeczywista masa przyczepy nie może przekroczyć rzeczywistej masy pojazdu ciągnącego ani o kilogram.
Z jaką maksymalną dopuszczalną prędkością możesz jechać, kierując samochodem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej 3 t, na drodze ekspresowej dwujezdniowej?
Poprawna odpowiedź: 120 km/h
Samochody ciężarowe o dmc. do do 3,5 t obowiązują te same limity prędkości co samochody osobowe o dmc. do 3,5 t