Auto Świat Porady Test Pioneer SPH-10BT – radio dla smartfona

Test Pioneer SPH-10BT – radio dla smartfona

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Takiego radia samochodowego jeszcze nie było – stworzonego specjalnie do tego, by bezpieczniej korzystać ze smartfona w samochodzie. W teście Pioneer SPH-10BT.

Pioneer SPH-10BTTomasz Okurowski / Auto Świat
  • Pioneer stworzył radio specjalnie dostosowane do telefonów z Android oraz iPhone
  • Dzięki wysuwanemu uchwytowi telefon możemy umieścić tuż nad radiem. Wówczas służy jako wyświetlacz
  • Pioneer SPH-10BT pasuje do standardowej wnęki na radio samochodowe. Nie trzeba niczego przerabiać

Oto unikalne radio samochodowe. Pioneer stworzył bowiem model SPH-10BT, który służy do sterowania smartfonem. Do tego jeszcze dołożył aplikację Pioneer Smart Sync do telefonów z Android oraz iPhone, by można było zdalnie sterować radiem samochodowym. Innymi słowy oto pomysł na to, by oba urządzenia mogły ze sobą jak najlepiej współpracować.

Pioneer SPH-10BT to nic innego jak radio wielkości 1 DIN (pasuje do standardowej wnęki na radio samochodowe) z niewielkim wyświetlaczem. Większy nie jest potrzebny, gdyż wszystkie kluczowe funkcje urządzenia znajdziemy na ekranie telefonu. Ten zaś możemy wygodnie przymocować tuż nad radiem. Nie potrzebujemy nawet żadnych specjalnych akcesoriów montażowych. W radiu sprytnie schowano bowiem wysuwany uchwyt na telefon komórkowy. Uchwyt opracowano tak, by telefon można było ustawić w pozycji pionowej lub poziomej. Innymi słowy kierowca może sam zdecydować, które rozwiązanie bardziej mu pasuje.

Działa z Android i iPhone

Komunikacja pomiędzy radiem a telefonem odbywa się bezprzewodowo. Wystarczy sparować oba urządzenia poprzez Bluetooth. W sumie tyle i aż tyle. Cały proces parowania odbywa się niemal od ręki. Co równie ważne - z żadnym z testowych telefonów nie mieliśmy problemu. Wszystko działało jak należy z Huawei P20 Pro, HTC U Ultra, iPhone 7 oraz Samsungiem Galaxy S7. 

Samo umieszczenie telefonu w uchwycie to żaden kłopot. Trzeba tylko pamiętać o tym, że pomysłowe mocowanie możemy wysunąć z radia samochodowego dopiero, gdy zdejmiemy panel. Gdy już rozłożymy sam uchwyt to dopiero wówczas panel od radia możemy założyć i uruchomić sprzęt.

Uchwyt jest na tyle uniwersalny, że bez trudu zmieściliśmy telefony nawet z większymi wyświetlaczami (np. 5,8 cala). Co ważne rozstaw dolnych ramion mocujących łatwo regulować, więc nie ma ryzyka, że jakikolwiek przycisk na obudowie może być wciśnięty przez mocowanie. Wbrew pozorom to nie jest takie oczywiste we współczesnych akcesoriach samochodowych zaprojektowanych do mocowania telefonu w samochodzie.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Telefon jako wyświetlacz

Mocując telefon ponad radiem otrzymujemy tym samym pomysłowy sprzęt z całkiem sporym wyświetlaczem. Możemy wówczas korzystać ze sterowania bezpośrednio w aplikacji wyświetlanej na ekranie urządzenia mobilnego (przed zakupem upewnijmy się czy aplikacja jest kompatybilna z naszym telefonem). Przyda się do kontroli odbiornika radiowego, korekcji dźwięku, różnych ustawień oraz funkcji odtwarzacza muzyki.

By ułatwić codzienną obsługę Pioneer tak zaprojektował panel przedni, by wygodnie korzystać z przycisków służących do aktywacji takich funkcji jak książka telefoniczna, wiadomości, nawigacja czy sterowanie głosowego. Co więcej w menu aplikacji możemy nawet wskazać program nawigacyjny, który ma się uruchamiać tuż po dotknięciu przycisku na panelu radioodbiornika. Nie musi to być zatem Apple Maps czy Google Maps ale także inna aplikacja jaką mamy zainstalowaną w telefonie np. Waze. Co ciekawe w przypadku Android jak i iPhone nie można jednak wybrać dowolnej aplikacji, tylko tę którą rozpoznał program Pioneer Smart Sync (póki co program nie akceptuje np. Auto Mapy czy NaviExperta). O większy wybór łatwiej jednak w przypadku telefonu firmy Apple.

Jak na tak renomowaną markę przystało SPH-10BT służy jako źródło dźwięku dobrej jakości. Pioneer już tradycyjnie zadbał o rozbudowaną korekcję dźwięku oraz gotowe efekty. W praktyce oznacza to tyle, że można liczyć na mocne i emocjonujące dynamiczne brzmienie. Warto zatem uwzględnić w planach rozbudowy nagłośnienia np. wzmacniacz oraz subwoofer. Można wówczas stosunkowo niedużym kosztem uzyskać świetnie brzmiący zestaw audio w samochodzie.

Dane techniczne

Moc maksymalna 4 x 50W

Wyjścia RCA – 2 pary

Wejście USB – 1

Odtwarzanie – MP3, WMA, WAV, FLAC, AAC

Mikrofon zestawu głośnomówiącego – zewnętrzny

Korektor dźwięku – 13 zakresowy (31 pasmowy z aplikacją Smart Sync)

Dodatkowe opcje audio z aplikacją Smart Sync – ustawienia czasowe Time Alignment, filtry odcięcia LPF i HPF, wzmocnienie basów Super Todoroki, efekty dźwiękowe Live Sound Simulator itd.

Zgodność z Apple – od iPhone 5 wzwyż

Zgodność z Android – od Android 5.0 wzwyż

Opcja – czujniki parkowania ND-PS1

Cena – 479 zł

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków