Podczas rozmowy w Polsat News, Leszczyna odniosła się do kontrowersyjnej kwestii zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w nocy. Jak podkreśliła, zakończono już analizy na ten temat i nie jest prawdą, jak sugerowali niektórzy krytycy, że wszystkie stacje benzynowe w Polsce upadną. Dodała, że dochód z tytułu sprzedaży alkoholu nie jest dla nich kluczowy.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Przeczytaj także: Niemieccy celnicy zadają polskim kierowcom dwa podchwytliwe pytania. Zła odpowiedź oznacza poważne konsekwencje

- Będę chciała przedstawić do Zespołu Programowania Prac Rządu Ustawę, która ograniczy nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. Nie sądzę, żebyśmy zdążyli z tym do wakacji, ponieważ mam szereg zmian, które są zawiązane z KPO - powiedziała. Projekt trafi "na stół" po wakacjach, jeśli zostanie zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Minister zdrowia wyraziła również swoje poparcie dla wprowadzenia zakazu. - Ja bardzo bym chciała, żeby on wszedł w życie. Nie widzę powodu, żeby ludzie w nocy kupowali alkohol na stacjach benzynowych - powiedziała.

Zapytana o możliwość rozszerzenia zakazu na sprzedaż alkoholu w sklepach nocnych lub tzw. małpek, Leszczyna stwierdziła, że "jest to domeną samorządów i wiele samorządów w tę stronę idzie". Dodała, że rząd nie zamierza odbierać kompetencji samorządom. W przypadku tzw. małpek obowiązuje regulacja unijna, co uniemożliwia wprowadzenie prostego zakazu.

Zakaz sprzedaży nie tylko alkoholu, lecz także e-papierosów

Leszczyna odniosła się również do kwestii zakazu jednorazowych e-papierosów i możliwości jego wprowadzenia do wakacji. Wyraziła nadzieję, że będzie to możliwe bez notyfikacji unijnej, jednak ostatecznie projekt musi zostać zgłoszony do notyfikacji.

Minister zdrowia poinformowała, że są przygotowane trzy projekty w tej sprawie. Jeden z nich, jak mówiła, zawiera szybką ścieżkę, która obejmuje osoby do 18 roku życia. - Chciałabym, żeby (ten projekt) do prac rządu wszedł jeszcze przed wakacjami - powiedziała.

Resort zdrowia pracuje także nad zakazem sprzedaży jednorazowych e-papierosów, który mógłby zacząć obowiązywać jesienią 2024 r., wraz z wdrożeniem dyrektywy Unii Europejskiej ws. aromatyzowanych płynów do e-papierosów.

Przeczytaj także: Policjanci zabezpieczyli luksusowe auta warte 1,8 mln zł. Chodzi o podpalenie ciągników