Uroczystość przyznania nagrody odbyła się w Beverly Wilshire Hotel, Beverly Hills (Kalifornia), gdzie przybyło ponad 400 specjalnie zaproszonych gości, pragnących wyrazić swe uznanie dla twórcy tak wybitnych filmów jak Jungle Fever, Do The Right Thing, Malcolm X czy też wyróżnionej nagrodą Emmy 2007 miniserii telewizyjnej When the Leevees Broke: A Requiem In Four Acts o zniszczeniu Nowego Orelanu przez huragan Katrina.

Był to również wyraz szacunku dlaczłowieka, który dał się poznać jako promotor karier kinowych Halle Berry, Samuela L. Jacksona i Johna Torturro – obok wielu innych aktorów, realizatorów i specjalistów zza kulis pierwszego planu.

Niejako „w dodatku” do oficjalnej nagrody, konto Morehouse College w Atlancie(Alma Mater Spike’a Lee)zasili przekazana przez Fundację Chryslera darowizna w kwocie 25 tysięcy dolarów zprzeznaczeniem na Morehouse College School of Sport Journalism – programposzerzenia obecności Afro - Amerykanów w kręgach dziennikarstwa sportowego Ameryki.

Program ten ruszył w styczniu 2007, korzystając z funduszy, które „na dobry początek” wyłożył właśnie Spike Lee. Jest on przedstawicielem trzeciego już pokolenia absolwentówMorehouse College z roku 1979, a obecnie wchodzi w skład rady nadzorczej uczelni. Na kontynuację swego programu zdołał dotąd pozyskać kwotę przekraczającą milion dolarów.

W trakcie uroczystości, prowadzonej przez gwiazdę CNN Soledad O’Brien uznanie dla Spike’a Lee wyraziła w imieniu publiczności nominowana do nagrody Akademii Filmowej aktorka Rosie Perez (za najlepszą rolę drugoplanową 1993 w filmie „Fearless”), której debiutem fabularnym był film „Do the Right Thing”.

Ważnym wydarzeniem był specjalny występ długoletniego przyjaciela Spike’a Lee, kompozytora Terence Blanchard’a, który nawiązywał do tragedii Nowego Orleanu i dokumentu filmowego „When the Levees Broke: a Requiem In Four Acts” a także mini-recital znanej ciemnoskórej wokalistki Patti Austin z utworem „A Change is Going To Come”. Show taneczny dał także stepper i choreograf Savion Glover – tańczący do rytmów „Fight the Power” grupy hip-hopowej Public Enemy – muzyki granej w filmie „Do The Right Thing”.

- To wielki honor dołączyć do grupy pionierów ale i profesjonalistów, którzy to wyróżnienie otrzymali przede mną – powiedział Spike Lee. Tym bardziej, że dzieje się to w gronie rodziny, przyjaciół, nauczycieli i współpracowników, bez których nie byłoby to w ogóle możliwe. Chciałbym również podziękować firmie Chrysler za sponsorowanie nagrody "Behind the Lens" – jako dowodu uznania dla osób, których kreatywna praca wpływa na codzienne postrzeganie rzeczywistości. Wideoklipy wcześniejszej twórczości Spike’a Lee przedstawił Delroy Lindo, jego współpracownik w realizacji trzech filmów – Malcom X, Crooklyn i Clockers. Podziękowania za role w oczekującym premiery filmie „Miracle At St. Anna” przekazali aktorzy Derek Luke, Michael Ealy, Laz Alonzo i Omar Benson Miller. W trakcie swego finalnego wystąpienia Spike Lee zaskoczył zebraną publiczność 7-minutowym pokazem fragmentów swego najnowszego dzieła. Zgodnie z komunikatem Fundacji Chryslera kolejna kwota 10 tysięcy dolarów zostanie w imieniu Soledad O’Brien przekazana na rzecz Ursuline Academy, dziewczęcej szkoły średniej w Cincinnati, założonej w roku 1896 przez zakon Sióstr Urszulanek.

Spike Lee jest już szóstym awangardowym artystą nagradzanym przez Chryslera. Poprzednie wyróżnienia otrzymali: producent i kompozytor Quincy Jones (za muzykę do filmu The Color Purple), reżyserzy Gordon Parks (za film Shaft), Melvin Van Peebles (za film Sweet Sweetbacks’s Baadassss Song) i John Singleton (za film Boyz N the Hood) oraz producent-weteran castingu z Hollywood Reuben Cannon (za produkcję filmu Madea’s Family Reunion).